Belgrad ormanında dişbudak kızılağaç ve akçaağaç yapay meşcerelerinde büyüme özellikleri
- Tez No: 25126
- Danışmanlar: PROF.DR. TOLGAY ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Belgrad ormanı içersinde 1952 yılında dikim yoluyla getirilen Kızılağaç, Akçaağaç, Dişbudak meşcerelerinde've 1967 yılında Dişbudakla kurulan meşçerelerde yapılan bu araş tırmada, Çap, boy, hacim, göğüs yüzeyi, hacim artımı, boy artımı, kabuk kalınlığı, çap-boy ilişkisi, çap-hacim ilişki leri incelenmiştir. Araştırmada 42 yaşındaki meşcerelerden 3 'er adet, 21 yaşındaki meşcerelerden 4 adet örnek alan alınmıştır. Örnek alanların büyüklüğü 250-435 m2 arasında ve 18-123 adet ağaç içermektedir. Örnek alanların 7 tanesinden göğüs yüzeyi orta ?çapma ait galip tabakada yer alan ağaçlarda gövde analizi yapılmıştır. Örnek alanlar gelişme özellikleri bakımından kıyaslandığında Kızılağacın diğer İki türe göre daha_ üstün boy, çap, hacim yaptığı belirlenmiştir. Kızılağaç, Dişbudak ve Akçaağaç- m boy değerleri sırasıyla h Kızılağaç = 23,45 m, hDişbudak = 20.6 m, hAkçaağaç = 20,5 m olarak tespit edilmiştir. Çap değerleri di, 3 Kızılağaç= 26,31 cm, di, 3 Dişbudak = 16,94 cm, di, 3 Akçaağaç = 15,6 cm dir. Hacim değerleri VKızılağaç= 0,646 m3, V Dişbudak = 0,275 m3, V Akçaağaç = 0,215 m3,dür. Örnek alanlarda açılan toprak profillerinde birisi hariç diğer beşinde durgunsuya rastlanmıştır. Durgunsu olan topraklarda ağaç köklerinin 30-40 cm 'den daha aşağılara kök geliştiremedikleri belirlenmiştir. Durgunsu şartlarına daha az duyarlı olan Kızılağaç 'in daha iyi çap, boy, hacim yaptığı gözlemlenmiştir. Örnek alanlardaki tespitlere göre; Belgrad ormanında harap olan dere tabanı arazilerinin verimli hale getirilme sinde incelenen türlerden yararlanılması kalite ve kantite bakımından fayda sağlayacağı düşünülmektedir. İncelenen türler içersinde yetişme ortamı şartlarına en iyi uyan Kızılağaç ve Dişbudağın olduğu kanısına varılmıştır. Akçaağaç ise ara ve alt tabakada yer alıp gövde ve toprak bakımına, gürgenle birlikte yardımcı olmalıdır.Kültürler tesisten itibaren sürekli olarak bakıma tabi tutulmak zorundadır. Gençlik bakımı bilhassa önemlidir. Fidanlar, özellikle çeşitli kütük sürgünlerine, yabani floraya karşı (böğürtlen, smilax) boğma tehlikesinden kurtarılma lıdır. Gövdedeki çatallanmalar zamanında yok edilmelidir. Ayıklama kesimlerinde gövde ve tepe bakımına dikkat edilmelidir. Alalamalarda Dişbudak ve Kızılağaçta tefelerin ser best büyütülmesi ve gövdelerde gerekli budamalar yapılmak suretiyle, tepe ve gövde bakımı sağlanmalıdır. Belgrad ormanı içersinde yer alan bentleri besleyen ana ve yan derelerin iki yanında öncelikle Kızılağaca, sonra diğer iki türe yer vermek kalite ve kantite bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study» diameter height, volume area, volume Increment, height increment, bark thickness, diameter-height relations and dia meter-volume relation Were investigated in the Belgrad forest. She Plots include Alder, Ash, Maple stands that were established in 1952 and Ash was established in 1967. When the plots compare from the increment and g'rowth points of view. Alder stands have best height, diameter and volume. This superi- arity be proved as statistical {.% 95). Six soil profiles be dug in plots in five numbers of sail profiles were found soil gley, but couldn't found in one of them. If soil profi les have soil gley, rotts couldn't growth as vertically. But they coulS growth only 30- 40 cm. We found that Alder rotts have best growth. It was found that Alder and Ash can plant from quality and quan tity points of Tiew in the stream sides in Belgrad forest. But some Maples must be planted from aesthetics and soil quality points of view in new plantations.