Eyüp eski kent dokusu Eyüp Camii ve çevresel tarihsel gelişimi koruma önerisi.
  1. Tez No: 25128
  2. Yazar: SERDAR AYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET istanbul'un tarihsel çevrelerinden olan ve bugün hala hızla tahribata uğrayan bölgenin araştırılmasında ilk önce bölgenin fiziksel çevre özellikleri incelenmiş, istanbul'un değişi yi e etkilenmesinden dolayı bu değişimlerin bölgeye olan zararları tarihsel olarak incelendi. Eyüp ve çevresinin tarihsel gelişimi istanbul tarihiyle bağlantılı olarak tarihsel kronolojisi incelendi. Semtin isminin menşeli kaynaklara dayanılarak araştırıldı. Bölgenin iklim, rüzgar ve jeolojik verileri araştırı İdi. Son olarak bölge içinde yer alan anıtsal dinsel ve sivil mimari örnekleri araştırılarak tespit edildi. Bu günkü durumları hakkında rapor niteliğinde tespitler ve fotoğraflar hazırlandı. Sivil mimari örneklerinin yapı elamanları incelenerek ortak veriler uyum ve oranlar bulunarak inceleme ve tespitler yapıldı. Bu tespitlere dayanılarak uygun çözümlerin getirilmesi sağlandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the investigation of the zone which is one of the historical environments of Istanbul, under continious destruction, first the physical environmental features of the zone are examined. The negative effects of the alteration of istanbul on the region are examined historicaal ly. The historical development of Eyüb and it's surrounding is examined chronologically related with the history of Istanbul. The origin of the name of the region is investigated in accordance with the sowces. The climate the wind and jeologic data's of the region are investigated. Finally, monumental, re! i grous and civil architecture somples which take place in region are investigated and determined. The photographs and the results of investigations about their present conditions are prepared as a report. The structural elements of the somples of civil arcitecture are examined and common data's harmonies ratio's are found, examined and determined. Depending on these determinations, suitable solutions are abtained.