Köyceğiz Orman İşletmesinde yangın koruma ve savaş önlemleri ile yeterlilikleri
- Tez No: 25129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Köyceğiz Orman İşletmesinde uygulanan yangın koruma ve savaş önlemleri ile yeterliliklerini araştırmak için ele alınan bu çalışmada saptanan konular aşağıda özetlenmiştir. Köyceğiz Orman işletme Müdürlüğü 1946 yılında kurulmuş olup 112.693 hektar toplam alana sahiptir ve bunun 9 6.3 91 hektarlık bölümü ormanlık sahadır (% 85,6).Ormanlık alan Pinus brutia ve Pinus nigra türlerini içermektedir.Konu ile ilgili olarak 1980-1991 yılları arasında çıkan yangınlara ait veriler yangın kayıt defterinden alınmıştır.Bu dönemde toplam 162 adet orman yangını çıkmış ve 572.6 hektar alan yanmıştır.Yıllık ortalama yangın adedi 13.5, yanan alan ise 47.7 hektardır. Yangın sayısı yıllara göre çok farklılıklar göstermektedir. Fakat yanan alan miktarı son yıllarda azalma göstermiştir. işletme Müdürlüğü bünyesinde altı adet işletme Şefliği var dır ve yangın adedi bakımından en fazla yangın Karaçam işletme Şefliğinde (60 adet) çıkmıştır.Yanan alan bakımından ise Sandras işletme Şefliği (254.7 ha) en hassas durumdadır.Yıllık yangın adedi ve yanan alan bakımından en az hassas Ağla işletme Şefliğidir. Yangınlar çıkış nedenlerine göre incelendiğinde nedeni bilinmeyen yangınların çoğunlukta (% 45.06) olduğu görülmektedir. Diğer nedenler, dikkatsizlik ve ihmal % 22.22, kasıt % 23.46, yıl dırım % 9.26 oranındadır. Köyceğiz Orman işletmesinde 1980-1991 yılları arasında çıkan yangınların aylara dağılımı incelendiğinde yangınların Haziran ayın da artmaya başladığı ve Ekim ayının sonuna kadar devam ettiği görülmektedir. işletme Müdürlüğünün bulunduğu yöre Akdeniz ikliminin etkisi altında olup yazları sıcak ve yağışsız geçmesi yangın tehlikesini artırmaktadır. Ayrıca ağaç türü olarak Kızılcamın hakim tür olması, yangın sezonunun uzun olması ve yangına hassas alanların çok olması yangın çıkma ve çıkan yangınların büyüme olasılığını artırmaktadır.-62- Devlet tarafından çeşitli zamanlarda, yangın çıkmasını önleyici ve çıkan yangınların söndürülme s ine ait bazı yasal önlemler almıştır. Bu önlemler çeşitli nedenlerle tam olarak uygulamaya geçirilememektedir.Köyceğiz Orman İşletmesinde yangın çıkma ve çıkan yangınların büyümesini önlemek amacıyla çeşitli yangın koruma ve savaş önlemleri uygulanmaktadır. Halkın orman yangınları konusunda bilinçlendirilebilmesi için çeşitli yerlere uyarıcı levhalar konulmakta ve bazı yörelere fidan diktirilmektedir.Halkın eğitimi konusuna öncelikle önem verilmeli ve özellikle çocuk ve gençlerin eğitimi ön planda tutulmalıdır. Silvikültür el önlemler olarak yapılan yol kenarları temizliği, gençlik ve sıklık bakımları ile aralama çalışmalarına daha çok ağırlık verilmesi, temiz bir işletme uygulama açısından önemlidir. Yangın emniyet yolları özellikle çıkan yangınların büyüme sini önlemede çok yararlı sonuçlar vermektedir.Köyceğiz Orman İşletmesinde yangın emniyet yol yapımı çalışmaları yeni başlamıştır. Bu yolların yapımları en kısa zamanda bitirilmeli ve yapılanların da periyodik bakımları aksatılmamalıdır. Köyceğiz Orman işletmesi beş adet yangın gözetleme kulübe sine sahiptir. 1/25 000 ölçekli eşyükselti eğrili haritalardan mevcut kulübelerin göremediği ve 1, 2 veya daha çok kulübeden görülebilen ormanlık alanlar profil çıkarma yöntemi ile bulunmuştur. Bulunan sonuçlara göre ormanlık alanların % 17.5'luk bölümü yangın gözetleme kulübelerinden görülememekte, % 37.09'luk bölümü bir kulübeden, % 45.41'lik bölümü ise en az iki kulübeden
Özet (Çeviri)
SUMMARY The forest fire protection and control measures and their effectiveness are discussed in this study at the Köyceğiz Forest Administration area. According to the statistical data, betweer the years of 1980 and 1991, 162 forest fires occured and 572.6 hectares of fo rest burned in Köyceğiz Forest Admimistration area. The fire number is the highest in Karaçam and the burned area' is: 'the largest in Sandras District. The forest fires can be classified according to the reasons as unknown (45.06 %), miscallencous (22,22 %), incendiary (23.46 %) and lighting (9.26 %). Fire seasons begins in June and ends in October in Köyceğiz Forest Administration. The major tree species of forest is Pinus brut i a in these district.These pure or nearly pure pine standas are very suscep tible to fire during all their life leught.Also the weather con ditions and ingnition sources are always available and ready for forest fire. Especially summer drought, accompanied by high air temperature and lous relative humidity set the stage for the most forest fires. The warning signs which are placed along the forest roads aim to keep the ignition sources away from the forests. Also along the roads prunning, weed and shrub control, seedling and intensity tending and thinnig are realized. To develop the love of green, Forest Administration organi zes planting festivals. The coustruction of fire breaks has begin and mosk of than are in Sultaniye District. The forested areas can be seen from the two or more, one or not sees any lookout points are 45.41 %, 37.09 % and 17.5 % respectively.?65- Recently, Köyceğiz Forest Administration has estabilished a modern communication system. But the amount of forest roads are still insufficient and new roads must be coustructed as soon as possible. The amount of first attack and other fire control crews are sufficent but their skill nedds to be increased by training courses. The main reason of forest fire in Turkey is human being. So the most important part of forest fire protection program is the education of people.