Çorum-Kargı devlet Orman İşletme'sinde otlatma problemleri ve çözüm yolları
  1. Tez No: 25127
  2. Yazar: HASAN BAHÇEVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TORUL MOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Ülkemizin bir çok bölgesinde olduğu gibi, Kargı devlet Orman İşletmesi'nde de ormanlarda hayvan otlatılması, ormanlara zarar veren etkenlerin başında gelmektedir. Ormanda otlatma ise genel olarak orman dışı sahalarda sağlanamayan veya sağlanması zor olan yem, su ve gölgelik yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Kargı Devlet Orman İşletmesi sınırları dahilinde kalan köylerde hayvan birimi başına 0.43 Ha mer'a alanı düşmektedir. Bu miktar bir hayvan birimine, 6 aylık otlatma süresi içinde gerekli olan mer'a alanının 1/56'dır. Bu durum mer'alar üze rinde aşırı baskıya neden olmakta» zaten bozuk olan mer'alar bu aşırı baskı nedeniyle de kısa zamanda tükenmektedir. Bu durumun bir sonucu olarak hayvanlar otlakmak amacıyla ormana sokulmaktadır. Mer'a alanlarındaki bu yetersizliğin yanıda, bölge de orman ve mer'a alanlarının henüz birbirinden ayrılmamış olması hayvanların ormana kolayca girebilmelerine imkan ver mektedir. Kargı Devlet Orman İşletmesi ' nde 1981-1990 yılları arasında yılda ortalama 61.8 adet otlatma suçu işlenmiştir. İşletmeye bağlı 5 adet işletme şefliği arasında Kızılırmak orman işletme şefliği otlatma suçlarının en fazla işlendiği bölgedir. Bunun en belirgin nedeni ise bu bölgede keçi sayısının diğer bölgelerden daha fazla olmasıdır. Zira yapılan araş tırmalar işletme şeflikleri arasında, arazi kullanma durumu, yem bitkileri üretimi, hayvan birimi başına düşen mer'a alanı, halkın sosyo-ekonomik durumu gibi konularda önemli bir farklılık olmadığını göstermiştir. kızılırmak Orman İşletme Şefliği'nde keçi sayısına paralel olarak otlatma sayısının da diğer işletme şefliklerin den daha fazla olması, Kargı'da, otlatmaya genel olarak bu hayvan cinsinin sebep olduğu kanaatini doğurmuştur. Bu nedenle yöre ormanlarının hayvan otlatılmasından kurtarılabilmesi için keçi sayısının azaltılması ve muayyen bir zaman zarfında da ortadan kaldırılması gereklidir. Şüphe siz bu en kestirme ve kolay yoldur. Ancak bugün için sadece kanuni tedbirlerle keçi sayısını azaltabilmek ve ortadan kaldırabilmek mümkün değildir. Zira yörede hayvancılık halkıngeçimin de önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle ormanda hayvan otlatılmasını önleyebilmek için kanuni tedbirlerin yanında teknik ve ekonomik tedbirler de alınmalı, alınacak her türlü tedbir, hayvancılığa zarar vermeden ve hayvancılıkla uğraşan halkı güç duruma düşürmeden uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
89 SUMMARY As a lot part of our country, grazing animal in the forest is one of the harmful thing for foreste in Kargı forest district. People grazing their animals in the forest because, there isn't enough water, fodder and shade frame out side of the forest place. Villages which are in Kargı forest district an animal has 0.43 Ha. of grazing land. This is the 1/56 of grazing land for six month. This position forces this grazing lands so, grazing land gives out because of this force for a very short time. As a result animal goes to forest for grazing. Now forest and grazing land aren't seperate from each other. So animals can easily enter the forests. In Kargı forest district there are almost 61.8 grazing crime in a year. In Kızılırmak forest district the grazing crime is more than other five forest district in this place. This is because goat number is more than other places in this district. Some researches show that there aren't too much diffe rences between other subjects, like fodder crops production, grazing land for animals. In Kızılırmak forest district, there are too much goat parrallel to the grazing crime. This result shows that goat causes grazing. If we want to save forest district, we must reduce the goat number or remove them. Doubtless, this is the easy way. However for these days reducing the goat number or remove them aren't possible with legal precaution. In this district stock farming is very important for people's economic life. Because of this if we want to resist grazing in the forest, we must take technique and economic precautions with legal precautions. These precautions musn't be harmful for animals and also they musn't be put forward difficult position for people who make stock farming.