KOBİ'lerin üstün yönleri, büyük işletmelerin bu üstünlükleri içermesi
Advantages of SMES, big businesses to include these advantages
  1. Tez No: 251323
  2. Yazar: DUYGU ALTINTAŞ ZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzün iş dünyasında artan teknolojik gelişmeler ve küreselleşme ile gelecek tahmin edilebilir olmaktan çıkmış, rekabet ve bilgi açısından yoğun bir ortam oluşmuştur. Bu ortamda yüksek bir performans gösterebilmek ve başarılı olabilmek için firmaların gerek organizasyon yapılarında gerekse uyguladıkları yönetim modellerinde değişiklikler ve yenilikler yapmaları gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu değişimlere bakıldığında organizasyonların daha esnek davranabilen, daha hızlı hareket edebilen, değişikliklere daha kolay uyum sağlayabilen, firma içinde ve firma dışında daha etkileşimli olabilen hale gelmelerini sağlayacak yollar izledikleri görülmektedir. Bu kapsamda büyük organizasyonların küçük organizasyonlar gibi davranabilen yapılara sahip olmaya çalıştıkları belirlenmiştir. Bu durum küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) artan önemine işaret etmekte, günümüz iş dünyasında sahip oldukları üstünlükleri gündeme getirmektedir.Bu tez çalışması ile yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiş olan küçük organizasyonların üstün özelliklerinin, İstanbul ve Bursa illerinde faaliyet gösteren KOBİ'lerde bulunup bulunmadığı tespit edilerek söz konusu işletmelerin performansına etkileri incelenmektedir. Ayrıca büyük işletmelerin belirlenen özellikleri içerip içeremeyeceği ile ilgili bir bakış açısı yakalamak da amaçlanmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda öncelikle giriş bölümünde yeni ekonomik çevre hakkında bilgi verilmekte, ikinci bölümde büyüklüklerine göre işletmelerin tanımları, dünyada ve Türkiye'deki tarihsel gelişim sürecindeki yerleri ve günümüz dünyasında KOBİ'lerin artan önemi açıklamaktadır. Üçüncü bölümde ise KOBİ'ler ve büyük işletmeler arasındaki farklar ortaya koyularak büyük işletmelerin sorunları ve büyürken yapılan hatalar çerçevesinde KOBİ'lerin literatür araştırması sonucunda belirlenen üstün yönleri ve günümüz iş dünyasında küçük işletmelerin büyük işletmelere örnek oluşturması üzerinde durulmaktadır. Dördüncü bölüm kapsamında büyük işletmelerin KOBİ'lerin üstünlüklerini içererek büyük kalmaya devam edebilmesi için önerilen yeni yönetim modelleri hakkında bilgi verilmektedir. Çalışmanın uygulama kısmı olan beşinci bölümde ise KOBİ'ler üzerinde uygulanan anket çalışması ile belirlenen üstün özelliklerin KOBİ'lerde bulunup bulunmadığı, KOBİ'lerin performansına katkı sağlayıp sağlamadığı ve söz konusu özelliklerin büyük organizasyonlara uygulanıp uygulanamayacağına ilişkin veriler elde edilmekte ve SPSS programında yürütülen istatistiksel analiz çalışmaları ile sonuçlar tespit edilmektedir. Önerilen uygulama modeli ve hipotezlerden hareketle elde edilen bulgulara faktör analizi ve Anova uygulanarak değerlendirme yapıldığında KOBİ'lerin performansına etki derecesine göre sırasıyla müşterilerle doğrudan iletişim, hızlı olma, esneklik ve uyum sağlama, çalışanlarla yakın ilişkiler kurma ve niş pazara yönelme olarak incelenen tüm faktörlerin etkili olduğu ve aynı zamanda faktörlerin varlığının 250 kişiden az çalışana sahip olmadan etkilendiği sonucuna varılmıştır. Son olarak sonuçların teoride elde edilen bilgilerle ve yeni yönetim modelleriyle birlikte değerlendirmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increased technological developments and globalization at the business world of present day, the future is unpredictable and the environment requires intensive competition and information. To have a high level of performance and being successful in this environment, firms should make changes and innovations in both their organizational structures and management techniques.When it is taken a look to these changes, it is seen that organizations pursue a way which makes them more flexible, moving faster, more adaptive to changes and more interactive. In this context it is determined that big organizations try to have a structure which behaves like small organizations. This case indicates increased importance of those small and medium sized enterprises (SME) and brings up the advantages of small and medium sized enterprises in today?s business world.In this study it is confirmed that advantages of small organizations which are determined with the help of researches, are found in small and medium sixed enterprises in İstanbul and Bursa or not and than the effects of these advantages on the performance of these firms are investigated. Also one of the aims of this study is to have a view of big organizations can involve these advantages or not.According to these aims of the study information is given about new economic environment in the introductory chapter, in the second chapter definitions of organizations according to their sizes, historical development in the world and in Turkey and the increased importance of SMEs are explained. In the third chapter the differences between SMEs and big businesses are displayed and in the frame of big businesses? problems and growing faults, the advantages of SMEs and epitomizing to big businesses are asserted. In the context of fourth chapter information is given about the new management techniques which provide big businesses both involve the advantages of SMEs and stil being big. In the fifth chapter which is the application part of the study, data are gained about existence of advantages of SMEs, the effects on performance of SMEs and applicability of these advantages on big organizations by the help of survey which is applied to SMEs. These data are statistically analyzed in SPSS and the results are explained. Factor analysis and Anova has done to the gained data from survey by using the model and hypothesis. According too affect degree on performance the factors are sorted as direct communication to customers, being fast, being flexible, close relationships with workers and nich marketing. And these factors also effected from having workers less than 250. At last the gained results are evaluated with theorical findings and new management models.