Tepkimeli mimarlık için öngörüler
Future projections for responsive architecture
- Tez No: 251351
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tepkimeli Mimarlık ürünleri, ilerleyen teknolojiler sayesinde, yakın gelecekte her işlevde binanın tasarımında yaygın olarak tercih edilir hale gelebilir; çünkü Tepkimeli Mimarlık ürünü ve tanımladığı çevre, daha işlevsel, daha konforlu, daha çevreci ve ekonomik olacaktır. Bu bağlamda, Tepkimeli Mimarlık, hem mimari tasarım anlayışını, mimari tasarım sürecini, mimari tasarım sürecindeki rolleri; hem de yaşadığımız çevreyi değiştirebilir. Tez kapsamında Tepkimeli mimarlığın ne olduğu, nasıl uygulanabileceği, nasıl yaşayabileceği konuları üzerinde durulmaktadır. Bu sorulara yanıt bulmak amacıyla Tepkimeli Mimarlık literatür araştırmaları üzerinden irdelenmekte, verilen örnekler ve gelişen teknolojilerle yorumlanmakta, uygulamada sahip olduğu süreçlerin tanımı yapılmakta, bu süreçlerin geleneksel anlamdaki mimari tasarım sürecinden farkları üzerinde durulmakta ve Tepkimeli Mimarlığın ve tanımladığı çevrenin gelecekte nasıl olabileceği konusunda öngörülere ulaşılmaktadır.Tepkimeli Mimarlığın kullanıcılarına ve çevresine sağladığı olanaklar, formunu işlev değişikliklerine ve fiziksel çevre koşullarına göre uyarlamak, kullanıcı konfor şartlarını iklimlendirme ve aydınlatma bağlamında en az enerji tüketimi ile sağlamak, kullandığı enerji tüketimini azaltan ve geri dönüşümlü malzemeler ile bir bina olarak doğal çevreye verdiği zararı azaltmak, kullanıcının, kentin kültürünü ve deneyimlerini yansıtmak ve sürdürülebilir yaşama mekanları sunmaktır. Tepkimeli Mimarlık ürününün sunduğu olanakların sonucu olarak doğabilecek fırsatların yanında oluşabilecek tehditler de bulunmaktadır. Mimarın Tepkimeli Mimarlık ürününün iletişimi ve güvenliği konusunda önemli bir sorumluluğu vardır. Tasarımın en başından itibaren, yapının iletişim şekillerini tasarlarken bu fırsatları ve tehditleri göz önünde bulundurması, senaryolarını oluşturması ve bu senaryoları dikkate alarak tasarım kararlarını vermesi gerekecektir.
Özet (Çeviri)
On the basis of advancing technologies, outputs and the described surroundings of Responsive Architectures can be commonly used in any type of building due to its functionality, comfortableness, flexibility, environmentalism and affordability. In this context, Responsive Architectures can shift architectural design philosophy, architectural design process and the roles in this process; moreover it can change the environment which we live in. In the thesis, it is pointed out what Responsive Architecture means, how it can be designed, how it can be implemented and how it can sustain. In order to answer these questions in a correct way, first, Responsive Architecture has been examined over literature studies. Then, it has been interpreted according to the given examples and the advancing technologies. Moreover, its processes of design and implementation have been defined and Responsive Architectures? design and implementation process have been compared to the traditional design and implementation process. Finally, the future of the described surrounding of Responsive Architectures has been discussed.While representing the culture and experiences of users and the city, Responsive Architecture enables adaptation to different functions and physical conditions providing a sustainable space and environment. However, it should not been forgotten that Responsive Architecture can generate some threats besides many opportunities. Architect is responsible for the design of communication and security principles of Responsive building and he/she has to consider the opportunities and threats while deciding the communication acts. By making up various scenarios, he/she has to make decisions for a healthy design.