Melez kontrolör tasarımı ve uygulamaları
Hybrid controller design and applications
- Tez No: 251352
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EKSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, paralel olarak kullanılan Bulanık PID Kontrolör ve Klasik PID kontrolörcevapları karşılaştırılıp özel yöntemlerle birleştirerek yeni bir kontrol işareti üretenkontrol yapıları tanıtılmaktadır. İki kontrol işaretini belirli oranlarda karıştırarakharmanlayıp yeni bir işaret oluşturan mekanizma `Melez Kontrolör' olarakadlandırılmıştır. Kısaca melez kontrolör tasarım fikri, yapısında bulunan kontrolörlerinavantajlarını birleştirmekten gelmektedir. Böylece hem lineer hem de lineer olmayansistemler için uygun bir kontrol metodolojisi geliştirilecektir. Amaç, daha hızlı cevapveren kontrolöre yakın kontrol işaretinden zamanla referansa yaklaşan kontrolişaretine tasarlanan yöntemler vasıtasıyla geçilmesidir. Daha büyük harmanlamaçarpanı ile çarpılan kontrolörün işareti daha baskınken diğer kontrolörün kontrolişareti, yeni kontrol işaretinde daha düşük oranda olacak, hata değiştikçe bu oranlar dadeğişecektir. Böylece sistem performansının gözle görünür biçimde arttırılacağıdüşünülmüşür. Yapılan benzetimler ve gerçek zaman uygulaması sonrasında MelezKontrolör sistem cevabı ve kontrolör çıkışları ile bulanık PID kontrolör ve klasik PIDkontrolör sistem cevabı ve kontrolör çıkışları karşılaştırılmış ve yapılandeğerlendirmeler sonucu hem kararlı hal cevabı hem geçici hal cevabında hem debozucular altında, yapısındaki diğer iki kontrolörden de daha iyi performans sergilediğigörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, control structures that blend the control signals of two parallel controllersnamely a conventional PID and a fuzzy PID, with special methods by comparing thecontrol signals of the controllers is studied. The mechanism that blends the controloutputs and creates a new control signal is called as ?Hybrid Controller?. Basically, theidea of this design methodology is to combine the benefits of both controllers in its ownstructure. Hybrid controllers can be applied to both linear and nonlinear systems. Theaim is to use the fastest controller and then the one with little error by this method.Bigger blending factor will reduce the weight of the controller output that is ismultiplied. When the error changes, the blending factor will chage, the control signalthat will increase the system performance will be used. After simulation studies andreal-time applications, hybrid controller system response and control outputs arecompared with the system response and control outputs of the other controllers.Moreover, they all proved that the presented controller performs better in terms of notonly transient state but also steady-state than the controllers in its structure even underdisturbance.