Kurumsal servis odaklı mimari kavramı, teknolojisi ve tasarımı
Service oriented architecture concept, technology and design
- Tez No: 251440
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY TUGAY BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yüksek Lisans Tezi, Kurumsal Servis Odaklı Mimari Kavramı, Teknolojisi ve Tasarımı, T.C. Maltepe Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı.Servis odaklı mimari, yazılımın gerçekte nasıl uygulandığına odaklanan yazılım sistemleri oluşturmaya yönelik bir yaklaşımdır. Tüm işlevlerin veya servislerin bir açıklama dili kullanılarak tanımlandığı ve iş süreçlerini gerçekleştirmek için çağrılabilen arabirimlerin bulunduğu bir uygulama mimarisidir. Arabirimler, platformdan bağımsız olduğu için, bir servis, herhangi bir programlama dilindeki bir işletim sistemini kullanan herhangi bir aygıttan kullanabilir.Servis odaklı mimari, kendine özgü kuralları olan, finans, sigorta ve kamu gibi farklı alanlarda hayata geçirilmiş bir yaklaşımdır. Servislerin iyi tanımlanabilmesi için detaylı bir analize ve modellemeye ihtiyaç duyar.Bu tezin amacı, servis odaklı mimariyi oluşturan teknoloji, mimari yaklaşım ve programlama modellerini açıklamak ve Genişletilebilir Bağlantılı Metin Dili'nin (XML) bu mimari içindeki önemini araştırmaktır. Tez ile birlikte sunulan örnek senaryo ile servis odaklı mimari modellenerek, bu mimarideki teknoloji ve yaklaşımın nasıl hayata geçirildiği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Master Thesis, Service Oriented Architecture Concept, Technology and Design. T.C. Maltepe University, Institute of Natural Sciences, Department of Computer Engineering.Service oriented architectureis an approach to build software systems that is focused on how the software is actually implemented. This is an application architecture in which functions or services have interfaces that are called to perform business processes and they are all defined using a description language. Interfaces are platform independent and they should get invoked by any other devices using any operating systems which are written in any programming language.Service oriented architecture is an approach which has its own unique policies and has implemented in different industries like finance, insurance and government. It needs to have detailed analysis and modeling to design well-defined services.This thesis aims to describe the technology, architectural approach and programming models behind the service oriented architecture and to research the importance of Extensible Markup Language(XML) in this architecture. By prototyping the service oriented architecture with the case study which is given with the thesis, it is aimed to show, how technology and the approach of this architecture are implemented.