Mathematical analysis of quantum entanglement in various systems
Kuvantum dolaşıklığının farklı sistemlerdeki matematiksel analizi
  1. Tez No: 251462
  2. Yazar: DUYGU İŞGÖREN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENAP ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde, bir ila üç atomdan oluşan ve boşluk alanıyla stokastik olarak etkileşime giren bir sistemin çapraşıklık özelliklerini inceledik. Ayrıca, rasgele evreli telgraf gürültüsü altındaki sistemlerin özelliklerini de inceledik. İki seviyeli atom modelinde atom-alan, atom-atom ve alan-alan etkileşimini incelemek için Jaynes-Cummings modelini kullandık. Genel olarak atom-atom çapraşıklığına odaklanacağız. Güçlü bir atom-atom çapraşıklığı durağan bir durumda gözlemlenir. Güçlü bir gürültünün durağan atom-atom çapraşıklığının oluşmasında yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Atom-alan etkileşiminin etkilerini anlamak için araştırmamızı rasgele evreli telgraf gürültüsüyle sınırladık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we studied the entanglement properties of a system composed of one-to-three atoms, interacting stochastically with a cavity field. We also studied the entanglement properties of the systems under random phase telegraph noise. We obtained exact solutions for each systems. In order to examine atom-field, atom-atom and field-field entanglement in two level atom model we used the Jaynes-Cummings model. We will mainly focus on atom-atom entanglement. A strong atom-atom entanglement is observed in a stationary case. It has been observed that a strong noise helped in creating stationary atom-atom entanglement. We confined our research to random phase telegraph noise in order to understand the effects on atom-field interaction.