Betonarme çok katlı bir binanın performans seviyesinin artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemiyle belirlenmesi
Determination of the earthquake performance of a multistorey reinforced concrete building by incremental equivalent earthquake load method
  1. Tez No: 251474
  2. Yazar: FATİH AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NECMETTİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hazırlanan bu çalışmada deprem yönetmeliğindeki doğrusal olmayan yöntemler ve kavramlardan bahsedilmiş, bunun yanı sıra 7 katlı bir binanın doğrusal olmayan yöntemlerden ?Arttırımsal Eşdeğer Deprem Yükü? yöntemiyle sayısal analizi yapılmıştır. Birinci bölümde deprem ve deprem davranışı konusuna kısaca değinilmiş ve çalışmanın içeriği hakkında giriş niteliğinde bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde yapılarda performans kavramı ile ilgili genel bir bilgi verildikten sonra DBYHY 2007 çerçevesinde yapı elemanlarının performans seviyeleri, kesit hasar sınırları ve hasar bölgeleri kavramlarına değinilmiştir. Buradan yola çıkılarak bina hasar sınıfları konusunda da bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde yönetmelikteki lineer olmayan analiz yöntemlerinden bahsedilmiştir. Bu yöntemlerden arttırımsal eşdeğer deprem yükü methodu detaylı bir şekilde anlatılıp, diğer yöntemler hakkında özet bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde arttırımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi ile performansı belirlenecek olan 7 katlı betonarme bir yapının sayısal olarak incelenmesine yer verilmiştir. Yapının SAP 2000 yapısal analiz programı ile nasıl modellendiği ve analizin nasıl gerçekleştirildiği de bu bölümde anlatılmaktadır. Yapının elemanlarının performans seviyeleri ile bina performans seviyesinin bulunmasına ait verilere de yine aynı bölümde yer verilmiştir. Son bölümde ise bina analiz sonuçları değerlendirilip, yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is mentioned about nonlinear methods and concepts in earthquake code.In addition to this, a seven storeys building is analysed numerically with the ?Incremental Equivalent Earthquake Load Method? which is a nonlinear method. In Chapter 1, it is briefly mentioned about earthquake and earthquake behaviour and it is given information about the contents of the study. In Chapter 2, the performance concepts of buildings ,the performance levels of building parts, section damage limits, damage zones and damage categories are explained pursuant to DBYHY 2007. In Chapter 3, it is mentioned about nonlinear analysis methods in the code. The ?Incremental Equivalent Earthquake Load Method? is analysed in detailed and the other methods are summarized briefly. In Chapter 4, it is touched on the numeral analysis of a seven storeys construction which?s performance is determined by ?Incremental Equivalent Earthquake Load Method?. Also, it is explained in this chapter how the constructional programme of the building is modelled and how the analysis is eventuated by SAP 2000. The performance levels of construction parts and the data of the construction performance levels are the other contents of this chapter. In the final part, the construction analysis results are discussed and interpreted.