Ortak bağlantı noktasında şebeke ve müşteri harmonik katkılarının belirlenmesi
Determining utility and customer harmonic contributions at the point of common coupling
- Tez No: 251500
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, elektrik şebekelerinde bozucu etki olarak bilinen harmoniklerin şebeke ve müşteri ortak bağlantı noktasında toplam harmonik bozulmaya hangi oranlarda katkı yaptıkları üzerine bir analiz yapılmıştır. Harmoniklerle ilgili temel bilgiler verilmiş ve harmonik standartlardan bahsedilmiştir. Daha sonra literatürde yer alan ortak bağlantı noktası şebeke ve müşteri harmonik katkılarını belirlemede yararlanılan metotlar verilmiş ve bunlar karşılaştırılmıştır. Harmonik katkı tespitinde yararlanılan metotlardan süper pozisyon metodu kullanılarak tek fazlı bir sistem üzerinde şebeke ve müşteri 5. harmonik akım ve gerilim katkıları tespit edilmiştir. Değişik harmonik kaynak ve empedans durumları için harmonik akım ve gerilim katkıları elde edilip bu verilere göre her bir tarafın hangi oranda harmonik bozulmaya neden olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, süper pozisyon metodunun harmonik katkı tespiti için kullanılabilecek bir metot oluğu görülmüş olup fakat daha fazla değişik sistem çalışma durumu için test edilmesi gerektiği görülmüştür. Ayıca, bu metodun gerçek sistemler üzerinde çalışabilecek bir harmonik katkı tespit sayacının geliştirilmesi durumunda sayaç üzerinde algoritmanın nasıl işleyeceği ile ilgili bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an analysis is made on harmonics known as distortion effects on electrical systems to determine the harmonic contributions of customer and utility at the point of common coupling. Basic information about harmonics is given and harmonic standards are mentioned. Then, the methods in literature which are used to determine the harmonic contributions are given and compared. By using superposition method, one of the methods that are used to determine harmonic contributions, utility and customer 5. current and voltage harmonic contributions are determined on a single phase system. Harmonic contributions for different types of source and impedances are obtained and determined the contribution rates of each side. The results show that superposition method can be used to determine the harmonic contributions but it is required to test for more operating conditions. Furthermore, it is given that how the algorithm works in the case of improving a harmonic contribution metering device for real systems.