Farklı meşçereler altındaki ölü örtü toprakların bazı hidro-fiziksel özellikleri
- Tez No: 25152
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NİHAT BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET: Bu araştırma, ana kayası, toprak tipi, bakısı, denizden yükseklimi, eğimi ve yamaç pozisyonu, aynı ağaç turu farklı 5ç meşçereye ait ölü ötü ve toprakların bazı hidrofiziksel ve kimyasal özelliklerinin karşılaştırılmasını kapsamaktadır. Bu amaçla İzmit ili, kerpe amaçlandırma alanında yanyana Pinus radiata, yapraklı karışık tur ve Pinus pinaster meşçereleri seçilmiştir. Seçilen meşçerelerden, Matematik-İstatistik prensiplerine uygun olarak ölü örü toprak örnekleri alınmıştır. 5l5 örtü ve -toprak örnekleri laboratuvar analiz sonuçları, varyans analizine tabi tutulmuştur. Bu analiz sonuçlarına göre, farklı meşçere tipleri, olu örtüye ait fırın kurusu ağırlık, hacim ağırlık su tutma kapasitesi, pH değerlerini istatistik açıdan önemli fark verecek şekilde etkilemiştir, özellikle yapraklı karışık tur meşçeresi, havza amena imanının en önemli amaçlarından kullanılabilir su miktarını arttırıcı ve erozyonu zararsız düzeyde tutucu hedeflerine uygun olarak su tutma kapasitesi açısından en fazla miktarı ve pH açısından en az asit değeri vermiştir. Pinus pinaster meşçeresi ise hektardaki alırlık ve hacim ağırlığı olarak en fazla değeri oluşturmuştur. Toprakların hacim ağırlığı, organik madde ve potasyum miktarları, meşcere tiplerine göre farklılık meydana getirmiştir. Yapraklı karışıktır meşçeresi toprakları hacim aCfırlıŞı olarak en hafif, organik madde olarak en yüksek miktarı kapsamaktadır. Pinus radiata meşçeresi topraklarının ise en yüksek potasyum miktarını kapsamakta olduğu belirlenmiştir. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY This investigation was made to compaire some hydro-physical and chemical properties of forest floor and soils of three stands where parent materials, soil types, expositions, elevations, gradients and positions on the slopes were the same but tree species were different. For this purpose, a stand including- several broad leaved species, a Pinus radiata stand and a Pinus pinaster stand were selected placed side by side in Kerpe reforestation area of Kocaeli peninsula. Forest floor and soil samples were taken from these stands in a statiscial design. Results of the laboratory analyses of these samples were evaluated by variance analysis method. According to the results of the analysis, several properties of the forest floor such as oven dry weight, bulk density, saturation capacity and pH were highly affected by the type of stand. Especially the one which contains several broadleaved species, is more favourable for the practices of watershed management than the others because of it's higher saturation capacity and more protective characteristics against rainfall erosion. Besides, the lowest pH degree was measured in this stand. The weight per-hectar and bulk density of forest floor were most in the stand of Pinus pinaster. Bulk density, organic matter and potassium contents of the soils were different for each of the stand types. Soils of the mixed broad-leaved stand included highest organic matter content but lowest bulk density value. However potasium content was most in the soils of Pinus radiata stands. 74