Farklı meşcereler altındaki ölü örtü ve toprakların bazı hidro-fiziksel özellikleri
Determination of hydrologic properties of forest floor according to different stand types
- Tez No: 513759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAÇ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Orman ölü örtüsü, yağış havzaları ile düzenli bir akış rejiminin oluşmasında önemli bir rol oynar ve akarsu rejimini önemli ölçüde etkiler ve maksimum akıma ulaşma süresini geciktirir. Son zamanlarda orman ölü örtüsü ile ilgili çalışmalar, su depolama ve erozyonu durdurumada önemli bir işlevi olduğunu belirtmektedir. Ayrıca, orman ölü örtüsü, kısmen buharlaşmayı önlemek, geçirgenlik artışı, su kapasitesi ve kalitesini arttırma gibi özelliklere de sahiptir. Bu nedenle, orman ölü örtüsünün işlevlerinin bilinmelidir. Bu çalışmada, Sivas-Merkez Orman İşletme Şefliği alanında, orman ölü örtüsü ile toprak özelliklerinin farklı meşcere tiplerine göre (Kavak, Çam ve Kavak + Çam) değişimleri araştırılmıştır. Farklı meşcere tiplerinin orman ölü örtüsü özelliklerini belirlemek için ana materyal, yükseklik ve bakı faktörleri sabit tutulmuştur. Araştırma alanında farklı meşcere tiplerinin bazı hidrofiziksel özelliklerinin belirlenmesi amacıyla“Faktörel Deneme Deseni”ne göre 12 adet toprak örneği alınmıştır. Ayıca farklı meşcere tiplerinden 81 farklı orman ölü örtüsü örneği de alınmıştır. Toprak örneklerinden farklı meşcere tiplerine göre kum, kil, toz ve dispersiyon oranı değerleri olarak belirlenmiştir. Orman ölü örtü özellikleri olarak, farklı meşcere tiplerine göre su tutma kapasitesi, organik madde ve hacim ağırlığı değerleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forest floor plays an important role in the occurrence of a regular flow regime with rainfall basins significantly affect stream flow and delays the time to reach maximum currents. Recently studies about forest floor is stated that an important function of water storage and stop erosion. In additionally, forest floor has characteristics such as permeability increase, partly to prevent evaporation, upgrade ability water capacity and water quality. Therefore, forest floor properties performs the functions must be known. In this study, Sivas-Central Forest Management Office area, forest flor and soil properties were investigated changes according to different stand types (Poplar, Pine and Poplar+Pine). To determine different forest flor properties from stand types, were kept constant parent material, elevation and aspect factors. In research area, were taken 12 soil samples according to“Factorial Experiment Design”in order to determine of different stand types soils hydrophysical characteristics. And 81 forest floor sampling were taken from different stand types. Soil samples were evaluated sand, clay, silt, dispersion ratio values according to different stand types. Forest floor properties were evaluated saturation capacity, loss on ignition and bulk density values according to different stand types.