Potasyum karbonat üretiminde değişik aminlerin kullanılarak verimin arttırılmasının araştırılması
  1. Tez No: 25153
  2. Yazar: N. SİBEL KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET KHCO " besin endüstrisinde, deterjan üretiminde» K CO ise 3 J 2 3 porselen ve cam sanayinde» boya, sabun imalinde. üzüm ve incir kurutulmasında ve daha pek çok alanda önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada KC1 çözeltisi ile aminlerin oluşturduğu karışımdan hava atmosferinde ve basınç altında CO gazı geçirildi. Reaksiyon sonucu KHCO ısıtılarak K CO a dönüştürüldü. 3 2 3 Kullanılan aminler; dietilamin, dimetilamin, trietilamin, etilendiamin, 1, 2-propilendiamin, diisopropanolamin, 1,8-diamino- 3,6-dia2a oktan ile bu aminlerin ikili ve üçlü karışımlarıdır. Denemeler sonunda alınan neticelere göre oda temperatürü ve basınç altında yapılan denemelerde yüksek verim alındı. Yüksek temperatürde amin kaybı nedeniyle verim düşük oldu. Sonuç olarak dietilaminin kullanılmasıyla KHCO yaklaşık % 97 verimle elde edildi.Amin karışımlarında ise dietilamin-trietilamin karışımı kullanıldığında %96. 75 verime ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY KHCO is a verv important raw material, in food industry 3. arid deteraent production, while K CD has an important place 2 a in glass and porcelain industry, in dye ana soap production., ?for the dry grape and fig ana also in various sectors,, in this stuav, under normal air atmospner CO is applied various amines. The product KHCO is heated ana K,_CO_. is obtained. In this study the amines are used either the awn or the mixture of 2 or 3 of them which they are diethyi lamı ne d i methyl am ine di isopropanolamine, 1, S-diamino ( 3,6-diasa,' octane» After some experiments it. is observed that the best yield is obtained in the room temperature while the pressure is applied. In the high temperature the lose of amines s.rB increased., therefore the yield is decreased. As a conclusion 97 % is recorded as the best yield for KHCO by using diethyi lam ine. When the mixture of diethyi lam ine and tr iethyi lamine is used, the 96,75 "/. yield is obtained»