Bir raylı ulaşım sinyalizasyon sistemi gerçekleştirme
A railway signalling system design
  1. Tez No: 251528
  2. Yazar: YELİZ GÜLENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALMAN KURTULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde sürekli artan nüfus, bununla beraber artan hava kirliliği ve enerji tüketimi ulaşımı içinden çıkılamaz bir hale getirmiştir. Raylı ulaşım bu sorunların en aza indirilmesinde tek çıkış yolu olarak görünmektedir. Özellikle büyük kentlerdeki toplu taşımada, trafik sıkışıklığına neden olmaması, aynı anda daha fazla kişinin taşınmasına olanak sağlaması ve daha emniyetli olması nedeniyle raylı ulaşım en uygun çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.Demiryolunda, ulaşımın güvenli ve hızlı yapılabilmesi için iyi bir sinyalizasyon sistemi zorunludur. Ülkemizde, önümüzdeki yıllarda, demiryolu ulaşımının daha da yaygınlaşacağı düşünülerek sinyalizasyon sisteminin yerli kaynaklarla gerçeklenmesi büyük önem kazanacaktır.Bu tezde, endüstriyel otomasyon sistemlerinin gerçeklenmesinde kullanılan programlanabilir kontrolör (PLC) ve bu tür sistemlerin izlenmesinde kullanılan SCADA yazılımlarından yararlanılarak bir sinyalizasyon sisteminin nasıl gerçekleneceği konusu incelenmiş ve bir uygulama gerçeklenmiştir.Sinyalizasyon sistemleri birçok bileşenden oluşur: Ray devreleri, makas sistemleri röleler ve sinyal lambaları temel bileşenlerdir. Tezde bu bileşenler ayrıntılı olarak tanıtılmış ve incelenmiştir. Son olarak, Siemens PLC ve SCADA programları kullanılarak sinyalizasyon tasarımında göz önüne alınan belirli kurallara göre TCDD bağlı Afyon Şehir garı için bir sinyalizasyon sistemi tasarımı ve benzetimi yapılmıştır.Sinyal lambaları ve makas sistemlerinin kumandasına ilişkin `interlocking' işlemleri Siemens S7-300 CPU 315-2DP işlemcili PLC'de gerçeklenmiştir. Tüm sistemin izlenmesi ve `interlocking' işleminin başarımının sınanması amacı ile tasarlanan SCADA sistemi ise Siemens WinCC SCADA programı kullanılarak oluşturulmuş ve sistemin çalışması izlenmiş ve başarımı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Air pollution related with contionusly increasing of popullation and energy consumption have occured transportation an unsolutiable state. Railway system is seen a whole solution to minimize these matters. Especially community transportation in huge cities; because of not causing disordered traffic, being avaliable for transporting more people at the same time and being more safer makes the railway transportation the most appropriate solution.On railways, to obtain a safe and fast transport, a good signalling system is a must. In the next years, due to become widespread of railway transportation in our country, signalling system establishment by native sources would be so important.In this thesis, by using PLC (PROGRAMMABLE LOGIC CONTROLLER) on industrial automation systems and SCADA (SUPERVISORY CONTROL AND DATA ACQUISITION) what for the observation of these sort of softwares are investigated and applicated about how a railway signalling system design can design.Signalling systems are combined of lots of components: Track circuits, railroad switchs, relays are the main components. These components are detailed represented and investigated. At last, according to the regular rules which are using for signalling design with Siemens PLC and SCADA programmes, for TCDD Afyon City Station signalling system designed and assimilated.Related to `interlocking? processing; Siemens S7-300 CPU 315-2DP processor PLC is used for relays and railroad switchs systems command. To follow all the systems and try the success of `interlocking? process was Siemens WinCC SCADA. The system is observed and success is utilized.