Raylı ulaşımda sıl4 sertifikasına sahip sinyalizasyon sistemlerinin tasarımı ve analizi
Design and analysis of sil4 certified signalling systems in rail transportation
  1. Tez No: 902050
  2. Yazar: KÜBRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Raylı ulaşım sistemleri, günümüzde hem hızlı hem ekonomik hem de son derece güvenli bir ulaşım aracı olarak toplu taşımada önemli bir yer edinmiştir. Büyük şehirlerde yaşayan insanların en büyük sorunlarından biri olan trafik yoğunluğuna alternatif bir çözüm olarak, raylı ulaşım sistemleri öne çıkmaktadır. Bu sistemlerin güvenli, hızlı ve yüksek kapasiteli yolcu taşımasını sağlayan en önemli etken ise sinyalizasyon sistemleridir. Raylı ulaşım sistemlerinde sinyalizasyon, hat boyunda ve araç üstünde bulunan çeşitli ekipmanlar kullanılarak birden fazla trenin güvenli bir şekilde bir noktadan diğerine hareket etmesini sağlamaktadır. Sinyalizasyon sistemleri, belirli emniyet standartlarına uyularak en yüksek emniyet seviyesi olan SIL4 (Safety Integrity Level 4) seviyesinde tasarlanabilmektedir. SIL4 sertifikasyonu, bu sistemlerin hata toleransı ve emniyet açısından en üst düzeyde olduğunu göstermektedir. Bu tez çalışmasında, raylı ulaşım sistemlerinin tarihsel gelişiminden başlayarak günümüze kadar olan ilerlemeler incelenecektir. Ayrıca, sinyalizasyon sistemlerinin geliştirilme yöntemleri, raylı ulaşım sistemlerinde kullanılan Avrupa demiryolu standartları ve bu standartların uygulanma süreçleri detaylı bir şekilde ele alınacaktır. Tezin son bölümünde, raylı ulaşım sistemi standartlarına uygun olarak tasarlanmış bir sinyalizasyon sistemi örneği sunulacak ve bu sistemin simülasyonu gerçekleştirilecektir. Bu simülasyon, sinyalizasyon sisteminin teorik prensiplerinin pratikte nasıl çalıştığını ve sistemin emniyetli oluşunu gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Today, rail transportation systems have gained an important place in public transportation as a fast, economical and extremely safe means of transportation. Rail transportation systems stand out as an alternative solution to traffic congestion, which is one of the biggest problems of people living in big cities. The most important factor that enables these systems to carry passengers safely, quickly and with high capacity is the signalling systems. In rail transportation systems, signalling enables more than one train to move safely from one point to another by using wayside and onboard equipments. Signalling systems can be designed at SIL4 (Safety Integrity Level 4), the highest safety level, by complying with certain safety standards. SIL4 certification indicates that these systems are at the highest level in terms of fault tolerance and reliability. In this thesis, the progress of rail transportation systems from the historical development to the present will be examined. Additionally, the development methods of signalling systems, European railway standards used in rail transportation systems and the implementation processes of these standards will be discussed in detail. In the last part of the thesis, an example of a signalling system designed in accordance with the rail transportation system standards will be presented and a simulation of this system will be performed. This simulation will show how the theoretical principles of the signalling system work in practice and the safety of the system.