Kırklareli Demirköy-Sivriler molibden cevherinin flotasyon ile zenginleştirilmesi
The enrichment of molybdenum ore with flotation in Demirköy-Sivriler Kırklareli
- Tez No: 251530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİM GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez kapsamında, yapılacak deneylerde selektif flotasyon ile kalkopirit molibden ayrımı yapılmıştır. Çok kademeli temizleme uygulanmıştır. Molibden kazanımının artırılmasında tane serbestleşmesinin, kullanılan bastırıcı reaktiflerin, toplayıcı reaktiflerin ve köpürtücülerin etkisi incelenmiştir.Tane boyutunun etkisinin incelendiği deneylerde 40 dk'lık öğütme sonucunda d80 boyutu 60 mikron en uygun flotasyon boyutu olarak saptanmıştır. pH:12'de köpürtücü olarak çamyağı, bastırıcı reaktif olarak Na2S kullanılabileceği belirlenmiştir. Kollektör olarak hem gazyağının hemde Aero 3302'nin etkili olduğu görülmüştür.Cevher numunesine toplu-selektif flotasyonu ve selektif flotasyonu uygulanmıştır. Selektif sülfür flotasyonunda elde edilen molibden konsantresinde hem molibden kazanma verimi hem de hem de molibden içeriği açısından daha iyi değerler elde edilmiştir.Satılabilir bir molibden konsantresi üretmek amacıyla çok fazla miktarda cevher numunesi ile deney yapılarak çok kademeli temizleme işlemleri ile satılabilir konsantre elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Within the context of this paper, selective flotation for chalcopyrite and molybdenite seperation, was done during experiments. Gradually cleaning was applied. For increasing the molybden extraction, the effects of frothers, collectors , depressants and particle relieve were examined.The grain size is determined as d80 60 ? for 40 minutes grinding. While pH:12 , it was determined that the optimum frother and depressant were pine oil and Na2S respectively. And it was observed that kerosene and Aero3302 were also available to be used as collector.Collective selective and selective flotation were applied for ore samples. The molybdenum concentration and molybdenum efficiency are obtained better than selective sulphur flotation.