Kağıt yüzeyinin suda çözünen bileşiklerle kaplanmasında bazı pigmentlerin fonksiyonları
The Functions of some pigments used in the composition of the water soluble paper coating
- Tez No: 25156
- Danışmanlar: PROF.DR. TURAN TANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET KAĞIT YÜZEYİNİN SUDA ÇÖZÜNEN BİLEŞİKLERLE KAPLANMASINDA BAZI PİGMENTLERİN FONKSİYONLARI Anahtar Kelimeler Kuşe Pigment Lateks Bu çalışmada asit tutkallı ve nötr tutkallı olmak üzere iki farklı baz kağıt kullanılmıştır. Baz kağıtlar altı farklı formül ile kaplanmışlar dır (kuşelenmişlerdir). Uygulanan formüllerde Kaolin, CaC03 ve Ti02 pigmentleri nin yanısıra Lateks (PVAc), CMC, Optik beyazlatıcı ve dispersant kullanılmıştır. Kuşelenmiş örnek kağıtlar şartlandırıldıktan sonra fiziksel testleri yapılmış ve bunun sonunda en uygun formül seçilmiştir. Bu formül Kaolin ve CaC03 pigmentlerini içermektedir. Bunun seçilmesinin nedeni; kuşelemede önemli olan optik özelliklen en iyi veren olmasıdır. Ayrıca maliyetinin de uygun olması etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE FUNCTIONS OF SOME PİGMENTS USED IN THE COMPOSITION OF THE WATER SOLUBLE PAPER COATING Key Words Coating Pigment Latex In this study two different base papers were used. The ad- hesives used for one of them was asidic for the other neutral. Six different coating were applied which contained in carrying concen tration Kaolins, Calcium Carbonate (CaC03) and Titanium Diox ide (Ti02) (as pigment), Latex (Acrylic Emulsion), CMC, Blancophor p. 167 (Optical Whitener) and a dispersant. After conditioning, the papers were tested for the physical properties. The results showed that highest physical properties were achieved with coating containg Kaolins and CaCo3 as pigments with superior optical properties. Exhibited by these coatings were deciding factors. Consid ering also the lower costs of these coatings appear to be most suitable for general use.