Sivas (Divriği) murmana plütonunun kontağındaki A-B kafa demir cevherleşmesinin mineralojik-petrografik ve jeokimyasal incelenmesi
  1. Tez No: 25155
  2. Yazar: HASAN ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
II ÖZET Çalışma alanındaki en yaşlı birimler Divriği Ofiyo lit karışığına ait olan Üst Kretase yaşlı serpantinize ultrabazitler ile bu ultramafitler içerisinde bloklar şek linde yer alan Jura yaşlı rekristalize kireçtaşları 'dır. Serpantinize ultrabazitler başlıca serpantinit, ser pantinleşmiş, ultramafit, peridotit, piroksenit, gabro, gabro-porfir ve lisfenit gibi kayaç türlerinden oluşmakta dır. Bu ultramafitler içerisinde bloklar şeklinde yer alan rekristalize kireçtaşları metamorfize ve deforme olmuşlar dır. Paleosen yaşlı granitik plüton, kireçtaşı ve serpan tinize ultrabazitler içine sokulum yapmış ve bu dönemde bölgede çeşitli tipte yaygın Fe cevherleşmesi oluşmuştur. Tüm bu formasyonlar Oligo Miyosen yaşlı kumtaşı bi rimi tarafından uyumsuz olarak örtülmüştür. İnceleme alanındaki miyopliyosen yaşlı birimi kırmızı çakıltaşı, çamur taşı ve kum taşındaki baret olup oligo miyosen üzerine uyumsuz olarak gelmektedir. Pliyosen ise bölgedeki plaser oluşumları ile kendini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The oldest units in the studying area are upper Cretaceous aged serpantinized ultrabasics which belong to Divriği ophiolite complex and Jurassic recyristalized limestones which take place as blocks in this ultramafics. Serpantinized ultrabasics are consist of various rock types such as serpentinite, serpentinized ultra mafic, peridotite, pyroxenite, gabbro, gabbro-porphyr, and listwaenite. Recyristalized limestones which take place as blocks in these ultramafics are metamorphyzed and deformed. Paleocene granite all appear to have been injected into limestone and serpantinized ultrabouics and during that period various types of irion are have been formed in this region. All these formations are overlyed by oligomiocen aged sandstone unit with unconformable contact. Miopliocene aged unit in the investigation area is consist of red gravell, mudstone, and sand stone and it comes unconformab le onto the oligomiocen. Pliocene can be seen as placer formations in the region.