İnşaat firmalarının rekabet avantajı sağlamasında enformasyon teknolojilerinin stratejik kullanımı
Strategic use of information technology on gaining competitive advantage in contractor firms
  1. Tez No: 251563
  2. Yazar: FATMA PINAR IRLAYICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Değişim ve buna bağlı olarak meydana çıkan rekabet ile başa çıkabilmek için inşaatfirmaları enformasyon teknolojilerini bir rekabet sağlayıcısı olarak görmeli veenformasyon teknolojileri kullanımlarını teknik ve ekonomik alanlardan stratejikalanlara yönlendirmelidir. Enformasyon teknolojilerinin firmanın operasyoneldüzeydeki faaliyetlerinde verimliliği arttırmak için kullanılmasının yanı sıra, firmanınrekabet avantajı sağlayabilmesi için de stratejik kullanılması üç genel rekabet stratejisiolan maliyet liderliği, farklılaşma ve odaklanma stratejilerini desteklemesi ilegerçekleşebilmektedir. Bu bağlamda, inşaat firmalarının tasarlanan hedef veamaçlarına ulaşabilmesi ve uzun vadede başarı sağlayarak rekabet avantajı eldeedebilmesi ancak enformasyon teknolojilerinin bu üç rekabet stratejisi kapsamındastratejik kullanılması ile mümkün olmaktadır.Bu tez çalışmasının amacı, inşaat sektöründe faaliyet gösteren inşaat firmalarının,rekabet avantajı sağlayabilmek için belirledikleri hedef ve amaçlara ulaşmalarındaetkin rol oynayan enformasyon teknolojilerinin stratejik kullanımının araştırılmasıdır.Belirlenen amaca ulaşabilmek için inşaat sektöründe faaliyet gösteren inşaatfirmalarında bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Alan araştırmasından elde edilenbulgular değerlendirilerek; inşaat firmalarında enformasyon teknolojileri kullanımınınmevcut durumu ortaya konulmuş, inşaat firmalarının enformasyon teknolojilerikullanım amaçları ve bu amaçlar doğrultusunda sağlanan avantajlar ve enformasyonteknolojileri kullanımından kaynaklanan dezavantajlar belirlenmiştir. Son olarak iseinşaat firmalarında rekabet avantajı sağlanmasında enformasyon teknolojilerininstratejik olarak kullanılıp kullanılmadığı ortaya konarak, öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information technology must be seen as a provider of competitiveness; technical andeconomic effects must be transformed into strategic ones to cope with the change andthe competition depending on this change. Using information technology at strategiclevel devoted to increase the efficiency of activities supports the firm?s competitivestrategies such as cost leadership, differentiation and focus. In this context, contractorfirms can reach their set of objectives and can gain competitive advantage as only if theyuse information technology strategically.The purpose of this thesis is to do a research on the strategic use of informationtechnology in contractor firms which plays an effective role on reaching their set ofobjectives for providing competitive advantage. In order to achieve this purpose a fieldsurvey is conducted in Turkish contractor firms. By the evaluation of the field surveyfindings, contractor firms? current use of information technology is put forward;contractor firms? main purposes on the use of information technology, advantages anddisadvantages arise from the use of information technology are determined. Finally, it isput forward if contactor firms use information technology strategically or not in orderto gain competitive advantage and appropriate suggestions are improved.