Aras havzasında yayılı kirletici kaynakların belirlenmesi ve yönetim önerileri
Identification of diffuse sources of pollution in the Aras watershed and management suggestions
- Tez No: 251569
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL TANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, Aras Havzası'nın Türkiye sınırları içerisinde yer alan bölümünde, mevcut yayılı kirletici kaynakların belirlenmesi, bu kaynaklardan oluşacak yüklerin tahmini ve geleceğe yönelik önerilerin sunularak Havza'da yayılı azot ve fosfor yüklerindeki tahmini azalmanın belirlenmesidir. Çalışmada, öncelikle Havza'nın çevresel özellikleri ortaya konularak Havza tanıtılmıştır. Ulaşılabilen mevcut veriler ve bilgiler doğrultusunda, yayılı kirletici yüklerin belirlenmesi için gerekli veriler olan arazi kullanımı, nüfus ve hayvan sayısı verileri oluşturulmuştur. Oluşturulan veriler doğrultusunda tahmini yayılı azot ve fosfor yükleri hesaplanmıştır. Sonrasında ise gelecekte yapılacak benzer çalışmalara yol göstermesi amacıyla yayılı azot ve fosfor yüklerinin azaltılması için geleceğe yönelik önerilere ve bu öneriler doğrultusunda yüklerde meydana gelecek azalmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the diffuse sources of pollution, to estimate the loads arising from these sources and to determine the estimated reduction in diffuse nitrogen and phosphorus loads by putting forward suggestions for the future within the part of the Aras Watershed that lies in Turkey. First of all the Watershed has been described by presenting its environmental features. Land- use, population, and livestock data, that are necessary data for the determination of diffuse pollution loads, has been generated in respect to the available information and data. According to these generated data, diffuse nitrogen and phosphorus loads have been calculated. Afterwards, suggestions for the future in order to reduce the loads of diffuse nitrogen and phosphorus and the reductions in loads that might happen regarding these suggestions take part in order to guide future studies on similar subjects.