Otopark geliştirme analizi: İstanbul Merter yer altı otoparkı örneği
Parking garage developmet analysis: Case study of underground parking garage at Istanbul Merter
- Tez No: 251619
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İstanbul'un büyüyen problemi olan araç park etme sorunu karşısında son yıllarda gerçekleştirilen otopark yatırımlarına geliştirici ve yatırımcı açısından yaklaşılmıştır. Yüksek donanımlı otopark maliyetleri ve hangi koşullarda bu tarz yatırımların karlı oldukları tez konusu kapsamında tartışılmıştır.Otopark Geliştirme Analizi: İstanbul Merter Yer Altı Otoparkı Örneği tezi kapsamında gayrimenkul geliştiricisi penceresinden ticari gelir getiren bir yapı olarak otopark geliştirme çalışmaları üzerinde durulmuştur. Özellikle yap-işlet-devret modeline yatırımcı açısından yaklaşılmış olup bu modeldeki işletme süresi tartışma konusu olarak ele alınmıştır.Tez çalışması kapsamında güncel bir uygulama alanı ele alınmış olup bu alan üzerinde tasarlanabilecek otopark modelleri üzerinde durulmuştur. Uygulama alanı üzerinde planlanan otopark geliştirme çalışmaları ayrıca fizibilitelerle desteklenmiş ve tartışma konusu fizibilitelerin karşılaştırma esasına göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study analyses the investor behaviours over past development activities of parking garages. It also examines the cost of high technology car parking systems and the profitability of these types of projects.?Parking Garage Developmet Analysis: Case Study of Underground Parking Garage at Istanbul Merter? emphasize the development activities from the window of developers and investors. Specially BOT (Build-Operate-Transfer) model is examined during this study and operation time for this model is debated.Actual development land is taken as a debate subject and development activities is tried to be explained over this land. Alternative parking garage models is also mentioned on this land according to the various feasibility studies.