Marmara bölgesindeki yerel depremlerin kaynak parametrelerinin belirlenmesi
- Tez No: 25163
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada 39.82 - 41.36 kuzey paralelleri ve 27.20 30.50 Doğu meridyenleri arasında kalan 84 depremin kaynak parametreleri spektral analiz yöntemlerinden yararlanarak incelenmiştir. Çalışmada kullanılan sayısal veriler TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Yer Bilimleri Bölümü Gebze sismograf istasyonundan sağlanmıştır. Kaynak parametreleri hesaplanırken Brune ( 1970, 1971 ) 'un dairesel kaynak modeli easas alınmıştır. Hız sismogrammdan yer değiştirme sismogramma geçinceğe kadar yapılması gereken işlemler gösterilmiştir. Magnitüd ile kaynak parametrelerinden Sismik Moment, Enerji, Gerilme düşümü, Sismik etkinlik, kaynak yarıçapı, Radyal bileşen P fazı ile Transvers bileşen S fazı arasındaki ilişkiler grafik şeklinde gösterilmiş ve aralarındaki doğrusal ilişki bağıntısı hesaplanmıştır. 17 19 Hesaplanan sismik moment değerleri 10 - 10 dyn.cm arasında olup magnitüd ile doğrusal bir değişim göstermektedir.Açığa çıkan enerji 10 - 10 erg arasında değiştiği gözlenmiştir. Köşe frekansları 1.8 - 5.5 Hz arasında değişmekte olup P ve S köşe frekansları arasında doğrusal bir ilişki vardır, ancak P dalgası köşe frekansları S dalgası köşe frekanslarından 0.5 - 2 Hz kadar büyüktür. İncelenen depremlerin magnitüd aralığında ( 4.1 £ ML ^2. 5 ) gerilme düşümü 10" - 10 Bar arasında, sismik etkinlik ise 10 - 10 Bar arasında değişmektedir. Köşe frekanslarından hesaplanan kaynak yarıçapları ise 350 - 1100 m arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Source parameters of 84 eartquakes, located between 39.82 - 41.36 North latidutes and 27.20 - 30.50 East longitudes, are studied using spectral analysis method. Data used are collected by the Gebze Seismological Station of the of Department Earth Science of Marmara Research Center (TÜBİTAK). Brune's ( 1970,1971) circular source model is used for the estimation of source parameters. The procedure of obtaining the displacement seismogram from the velocity seismogram is given in detail. Relation between the magnitude and variaus source parameters, namely the energy, stress drop, seismic activity, source radius for both the radial and transvers components are illustrated in graphical forms. These relations are approximated by linear equations using the method of least squares line fitting. It is found that the estimated seismic moments lie between 10 - 10 Dyn.cm while the energy lie between 10 - 10 erg. The low frequency level is on the order of 6 - 10 nm.cm for ML between 2.8 - 3.1. The corner frequencies are estimated to be between 1. 8 Hz and 5.5 Hz. A linear relation between the P wawe, and the S wave corner frequency is determined. Howewer,the P - wave corner frequency is 0.5 - 2 Hz. higher than the S - wave corner frequency. In the magnitude range studied, the stress drop waries between 10 - 10“ bars and the seismic efficiency is between 10 - 10”bars. Source radius are relatively large (between 350 - 1100 m).