Otomatik çizgi tanımı programı
- Tez No: 25162
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN BOLCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yıldızlardan gelen ışınım soğurma ve emisyon çizgileriyle karakterize edildiğinden, yıldızların evrimine ait tüm fiziksel mekanizmaların anlaşılmasında ilk adım çizgi tanışıdır. Klasik yöntemle çizgi tanısı işlemi yıldızın çizgi spektrumu ile laborotuvarda elde edilen atomsal çizgi şiddet ve dalgaboyu değerlerinin karşılaştırılmasına dayanır. Çalışmanın temel amacı çizgi tanısı işlemini daha kolay ve sonuçlarını daha güvenilir hale getirmektir. Bunun için hazırlanan bilgisayar programı aynı zamanda yıldız atmosferlerinin analizinde kullanılacak, spektrumdan elde edilebilen diğer fiziksel ölçümlerin yapılabilmesine de olanak vermektedir. Program Macintosh İşletim Sisteminde 'True Basic' programlama dili kullanılarak yazılmıştır. Interaktif olarak çalışan programda araştırmacı ekran üzerinde tüm spektrumu gözleyebilir ve seçtiği çizgiler üzerinde çalışabilir. Bu çalışmada örnek olarak Güneş spektrumu kullanılmıştır. Program belirli bir bölge için çalıştırılarak elde edilen sonuçlar daha önce yapılan eşdeğer genişlik ölçümleri ile karşılaştırılmış ve programdan bulunan sonuçlarla daha önce Moore tarafından yapılan ölçüm sonuçlarının doğruluğunu araştırmak için, eşdeğer genişlik değerlerinden itibaren güneşteki Fe bolluğu hesaplanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the radiation coming from the star is characterized by an absorption line, line identification is the first step to understand the process of line formation and all other physical mechanisms in evolution of stars. The traditional method of atomic line identification in a stellar spectrum based on the comparision of stellar and atomic line intensities and wavelengths from catoloques. This study is to establish a computer program which makes an automated line identification and computes equivalenth width of chosen line, interactively. In this study, the line identification program is developed to automate the intricate and tedius process of stellar line identification. The computer program is written in 'True Basic Language' for Macintosh Operating System. The program is working interactively, so the user can be able to study on the whole spectrum and on a chosen line displayed on the graffic terminal. In this study solar spectrum is used as observational data. The program is run for a chosen spectral region and the line identifications, equivalenth widths are compared with the Moore' s values and Fe I abundances are calculated from this programs' and Moores' values.