Savranşah Köyü camisi restorasyon projesi
Restoration project of Savranşah Village mosque
- Tez No: 251682
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AHUNBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
İnsanoğlunun kullandığı ilk yapı malzemelerinden biri olan kerpiç, hâlâ kullanılan bir yapı malzemesi olarak araştırılmaya değer bir malzemedir. Kerpicin yeni kullanımları birçok araştırmaya konu olurken, tarihsel sürekliliğin sağlanması için kerpiçle inşa edilmiş tarihi eser niteliğindeki yapıların korunması gerekmektedir.Teze konu olan Savranşah Köyü Camisi, kırsal mimarinin günümüze gelebilen örneklerinden biridir. Denizli İli'nin, Çivril İlçesi'nin, Savran Köyü'nde yer almaktadır. Yapının giriş kapısının üstünde bulunan tamir kitabesinden Ömer Ağa tarafından 1213 (1798) yılında onarıldığı anlaşılmaktadır.Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tezin amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır.İkinci bölümde Denizli İli, Çivril İlçesi ve Savran Köyü'nün konumu, coğrafi ve fiziksel yapıları, iklimi ve tarihçesi anlatılmıştır.Üçüncü bölümde ise Savranşah Köyü Camisi'nin konumu ve çevresi, tarihçesi, tanımı, mekânsal tanımlaması, cephe özellikleri, strüktürel özellikleri, malzeme ve yapım teknikleri, bezeme özellikleri tanımlanmıştır. Yapıda bozulmaya neden olan etkenler ve bozulmalar anlatılmıştır. Camideki bozulmaların çoğu dış nedenlere bağlıdır. Birçok strüktürel problemin yanı sıra, bezemelerin çoğunun yok olduğu tespit edilmiştir.Dördüncü bölümde ise yapının restitüsyon sorunları ve geliştirilen öneriler açıklanmıştır. Caminin ilk durumunun çizimleri için yapının üzerinde hala mevcut olan izlerden, yörede ve Anadolu'nun başka yerlerinde bulunan benzer yapılardan yararlanılmıştır.Savranşah Köyü Camisi'nin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için hazırlanmış olan restorasyon projesi, beşinci bölümde anlatılmıştır. Restorasyon projesi ve uygulaması sırasında geleneksel kerpiç yapım tekniklerinin göz önünde bulundurulması, bu tekniklerin yetersiz kaldığı durumlarda ise çağdaş restorasyon malzeme ve tekniklerinden yararlanılması gerektiği öngörülmektedir. Geleneksel kerpiç yapım sistemleri hakkında bilgi verildikten sonra yapı için uygun görülen onarım yöntemleri açıklanmıştır. Savranşah Köyü Cami'sinin, onarımı yapıldıktan sonra yeniden cami olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Besides being one of the first material humankind has ever used for building houses ADOBE is still in use over the centuries; thus it is a building material worthwhile to research. As the researches continues on for utilization of adobe as a contemporary building material, to maintain the connection between the past and the future historical buildings should be preserved.The Mosque of Savranşah Village is an example of rural religion architecture which is located at Savran Village of the Çivril District in Denizli. According to the repair inscription dated to 1213 H (1798), the mosque was repaired by Ömer Ağa.This study consists of six sections. The aim, scope and method are explained in the first section.In the second section; the geographical and physical conformation, climate and history of Denizli City, Çivril District and Savran Village are mentioned.The environment, history, description, definition, structural properties and construction techniques of Savranşah Village Mosque are described in the third section. The factors of deterioration are explained.In the forth section is mainly based on reconstitution problems and solutions are discussed. Both the traces on the buildings and analogical research on similar structures have been assessed to reach the original concept of the building.The fifth section is mainly based on the restoration project of the Savranşah Village Mosque. Besides using the contemporary restoration techniques, the traditional adobe construction techniques are proposed to be used during the restoration. Savranşah Village Mosque is suggested to use as a mosque after the restoration.