Üç boyutlu modeller üzerinde deneysel ve teorik D.C. özdirenç ölçümlerinin yorumu
- Tez No: 25169
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada, model tank deneyleri ile iletken kütlelerin özdirenç etkileri ve bu anomali kaynaklarının değişken derinlikler için değişimi incelenmiştir. Model tankında yer alan iletken kütleler üzerinde jeoelektrik metotlar ( Schlumberger, Wenner ve Dipol-Dipol ) uygulanarak özdirenç-derinlik profilleri karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalarda, Wenner ölçümlerinde daha çok bozucu etkiler görülmüştür. Schlumberger ile Dipol-Dipol ölçümleri ile elde edilen özdirenç profilleri arasında iyi bir uyum gözlenmiştir. Bununla birlikte, İP ölçümleri de uygulanarak bozucu kütlenin belirli derinliklerdeki görünür rezistivite tepkisi elde edilmiştir. IP çalışmalarında ölçüm sonucunda elde edilen derinlik ile gerçek derinlikler arasında da bir karşılaştırma yapılmıştır. Ayrıca belirli derinliklerde gözlenen bozucu etkiler de belirtilerek model tankındaki ölçüm sınırları konusunda bir oran tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the resistivity effects of a conductive bodies and the position of this anomalous source for different depths were obtained with model tank experiments. The geoelectrical methods (Schlumberger, Wenner and Dipole- Dipole ) were applied on the conductive bodies and the resistivity - depth profiles obtained for these arrays were compared. Wenner measurements gave more anomalous effects. There has been observed a good agreement between resistivity profiles of Schlumberger and Dipole-Dipole. In addition to these work, the resistivity effect of this anomalous mass for different depths were obtained using the IP method. After that a comparison between the depth obtained with IP method and the natural depths. Besides this, the anomalous effects observed for different depths were shown and a ratio about the measurement borders were obtained.