Hızlı yorum teknikleriyle iki boyutlu modellerin SP anomalilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 25170
  2. Yazar: METİN AŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
M.K.PAUL "un yaptığı çalışmada. bir maden damarının kutupları; damarla, belirli açılar yapan yüklü düzlemlerden beslenmekte, kutupları (+) ve (-) olarak uniform biçimde dağıtılmakta ve bu yükleri oluşturan potansiyelin deşarjı ile meydana gelen +1 ve -I akım yoğunlukları hesaplamaya katılmak tadır. Bu şekilde polarlanmış damarların geometrik konumları ve yük şiddetleri değiştirilerek elde edilen anomaliler, model eğri olarak kullanılabilir hale getirilmiştir. H.V.Ram BABU ve D. Atchuta RAO'nun yaptığı çalışmada ise; damar, küre ve silindir anomalisinin potansiyelinden yola çıkılarak aynı sonuca ulaşılmıştır. Bu çalışmada yukarıda bahsedilen yazarların metotları YÜNGOL (1950), Ergani - Süleymanköy ' den alınan haritaya uygulanarak elde edilen sonuçlar ve aynı anomali üzerinde daha önceden değişik yazarların yapmış olduğu çalışmalar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In M. K. PAUL 's study, the poles of an ore vein is fed from charged plates having a definite angle with the vein, the poles are distributed uniformly as (+) and (-), and the current density +1 and -I occured by potantial charges are participited in calculation the anomalies that obtained by charging the geometrical position and charge intensities of the veins polarised in this way were able to put a usable for model curves. H.V.Ram BABÜ and D.Atchuta RAO have obtained the same result using the potantials of the anomalies of vein, sphere and scylindir. In this study, the methods obtained from the authors mentioned above are applied on the map of YUNGUL (1950) and the results obtained are compared to the different studies done by various authors.