Günlükbaşı_Üzümlü (Fethiye) dolaylarının jeolojisi ve endüstriyel kayaçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 25168
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
III ÖZET Bu çalışma Master Tezi olarak hazırlanmış olup,“ Günlükbaşı Üzümlü (Fethiye) Dolaylarının Jeolojisi ve Endüstriyel Kayaçlarının Değerlendirilmesi”ni kapsamaktadır. Fethiye'nin kuzeyinde Üzümlü ve civarında derin denizel ortamdan Sığ enizel ortana kadar değişen, fakat genel olarak Derin Denizel ortamı karakterize eden, Mesozoyik yaşlı 1000-1500m. kalın lığında kalker istifinin üzerine şariyajlı dokanakla 'bindirmiş, 1000-1500m. kalınlığında derin deniz karakterli ofiyolitik kayaların ultramafik kümülat kısmı net olarak görülmektedir. Birinci“bölümde bölge, litolojik, istif sel, yapısal, stratigrafik ve tektanostratigrafik yönden aydınlatılmıştır. Bölgede mevcut olan peridotitler 3 ast ”birime ayrılmış ve ayrı ayrı incelenmiş tir. Bölgede mevcut olan faylar, şariyajlar, çökelme ortamları, tek tonik birlikler“belirlenerek sınıflara ayrılarak incelenmiş ve ”böl genin jeolojik evrimine yaklaşımda bulunulmuştur. ' ikinci bölümde bölgemizde mevcut olan endüstriyel kaya olar araştırılmış, belirlenmiş ve endüstrideki, kullanım alanları, fizik sel ve kimyasal ezellikleri araştırılmıştır. Endüstriyel kayaçların ekonomik özellikleri çeşitli yayınlardan ve madencilik dergilerinden derlenmiş, laboratuvar çalışmaları ise imkanlar dahilinde yapılabilmiştir. Neticede bölgemizde mevcut olan gabro, plajiogranit, diyabaz, dolerit ve spilitlerin işletilebileceği, kum ve çakıl ocağının mecburiyet karşısında işletilebileceği, dolomit ve kireç taşlarının endüstrinin ihtiyacına karşılık verebilecek nitelikte olduğunu, Manyezitlerin ise bileşim olarak kaliteli fakat rezerv olarak yeter siz olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This s work lias been prepared as a Master Thesis and "It encompases the geology and industrial rocks of the region Günlükbaşı-Üzümlü(Fethiye) In the northern region of Fethiye namely Üzümlü it is seen that there is the ultramaphlc ciuaulatif section of deep sea originated onhiolitlc thicknese of 1000-1500 Meters. This ultramaphic cumulatif region changes from deepsea medium to characterries deep sea region. It is above of a limestone layer which is of Mesosoic age and which is of 1000-1500 Meters thickness. This ultrainauhle cumulat section has overihursted above mentioned on the limestone layer with a overthursted touch. In the first section of this work this region has litological leyerad tectonical, stratigraphical,and tectonostratigraphical manners. The peridotits in the region has been divided into 3 sub malts and has been Investigated seperately the faults, over thurs ted somes, the media of sinlage and tectorieal assemblies in the region. It has been determined and they have been investiga ted In this respect. As a result of this an apporoach to the gaologieal evolution of the region has been given. In the second part, the industrial rocks of the region have been investigated determined and their usage in industry and their physical and chemical caraktericties have been deter mined. The economical properties of industrial rocks have been compiled from various publications and mining periodicals. The laboratory Investigations have be'-n undertaken only in a limi ted decided that extent. As a result if has been gabbro, plaglogranite, diabbase, doler and spillitte reserves in our region case of need. It has been also determined that dollomitte and limestone regerves can fulfill the needs of industry, magnezites have quality as long as composition Is concerned, but they are inadeguate in reserve.