İdrar clusterin proteini:Deneysel gentamisin nefrotoksisite modelinde böbrekte oluşan hasarın izlenmesinde yeni bir parametre
  1. Tez No: 25172
  2. Yazar: ŞERİFE ETİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET: Gram negatif infeksiyonların tedavisinde kullanılan aminoglikozid antibiyotiklerin kullanımlarını kısıtlayan başlıca etken olan nefrotoksisite pek çok araştırmacı tarafından deneysel ve klinik çalışmalarla gösterilmiştir. Nefrotoksisitenin tanısı, histolojik hasarın saptanması, çeşitli böbrek fonksiyon testleri ve idrar analizleri ile konmaktadır. N-asetil-(3-glukozaminidaz (NAG) gibi böbrek tubulus hücre hasarının duyarlı göstergelerinin histolojik hasar olmaksızın drog etkisine bağlı olarak yüksek sonuç verebilmesi ve uzun süre ile gentamisin verilen deney hayvanlarında böbrek hasarının varlığına rağmen normal değerlere dönebilmesi sebebiyle yeni ve duyarlı parametrelere gereksinim olduğu açıktır. Çalışmamızın amacı yaklaşık iki ay süre ile her gün gentamisin uygulanan sıçanlarda idrar NAG enzim ve clusterin protein düzeylerinin karşılaştırılması ve clusterin proteinin oluşan tubulus hasarını yansıtan bir gösterge olup olmadiğının araştırılmasıdır. İmmunreaktif Clusterin protein radyoimmunassay (RIA) ve NAG aktivitesi fluoresan spektrofotometrik yöntemlerle ölçülmüştür. Gentamisin 110 mg/kg dozunda subkutan olarak verildi. Gentamisin grubundan bir hayvanın ölümü sonucu doz çalışmanın 44. gününde 90 mg/kg'a düşürülmüştür. Çalışmanın ikinci haftasında idrarda her iki proteinin düzeyleri yükselip daha sonra düştüğü halde clusterin değerleri NAG değerlerine oranla daha anlamlı bir farklılık göstermiştir. Böbrekte 43oluşan tubulointerstisyel hasar histopatolojik olarak gösterilmiştir. Bu sebeple idrar clusterin protein değerleri böbrekte oluşan hücre hasarı veya ölümünün duyarlı bir göstergesi olabileceği kararına varıldı. 44
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Aminoglycosides are powerful antibiotics used in the treatment of gram negative bacterial infections. However, it has been found by several workers to be nephrotoxic in man and laboratory animals. Evidence of nephrotoxicity is detected by histological and ultrastructural studies and by measurement of various renal function parameters. Some sensitive tests of nephrotoxic renal cell injury or necrosis such as increased excretion rate of N-acetyl-|3-glucosaminidase (NAG) are faulted because they may be abnormal without evidence of actual renal cell necrosis or injury may be occurring. Conversely, long-term low dose administration of gentamicin is associated with pathologic evidence of mild chronic tubulointertitial nephritis with progressive renal failure. NAG excretion may not stay elevated during continued gentamicin therapy despite renal injury. Because of these deficiencies in using NAG excretion we initiated a study comparing urinary NAG activity to urinary clusterin excretion in rats given gentamicin daily for approximately two months. The aim of the study was to learn if clusterin excretion stayed elevated and reflected ongoing renal tubular cell injury. Urinary clusterin was measured by radioimmunoassay (RIA) and NAG by fluorescence spectrophotometry. Gentamicin was given 110 mg/kg daily for 44 days and 90 mg/kg daily thereafter. The excretion rate of both proteins rose rapidly, peaked during second week of treatment, and then declined but the clusterin values 45stayed significantly above control values for the entire study while NAG values were close to normal during last 10 days of study in spite of tubulointertitial disease was active at that time. For this reason, the further evaluation of clusterin as a sensitive marker of renal cell injury or death is warranted. 46