Ulusal parkların hukuki statüsü üzerine incelemeler
- Tez No: 25171
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ACUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Law, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Açık havada eğlenme ve dinlenmenin kişinin iş gücünü arttıran, sosyal ve ruhsal yapısını olumlu yönde etkileyen bir eleman oluşu göz önüne alındığında yeşil alanların ve ormanların in san yaşamı ve mutluluğu için taşıdığı önem her geçen gün biraz daha artmaktadır. Ulusal parklar bu özlemin giderilebileceği ender yurt köşeleridir. Tüm dünya ülkeleri bugün doğal-kültürel ve rekreasyon sahalarını ulusal park olarak tesis etmektedirler. Ülkemizde Ulusal Park ve benzeri uygulama alanları tesis çalışmaları ilk kez 1956 yılında başlamış olup, bugüne kadar 21 adet Ulusal Park kurulmuştur. 1983 yılında yürürlüğe giren 2873 sayılı“Ulusal Parklar Kanunu”nun amacı, Ulusal park, doğa parkı, doğa anıtı ve doğayı koruma alanlarının belirlenmesi, planlanması, korunması, tesis ve yönetimidir. Kanunun tanımına göre Ulusal Park; bilimsel ve estetik bakımdan Ulusal ve Uluslararası ender bulunan doğal ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip do ğa parçalarıdır. Ülkemizde doğa kaynakları ile doğal çevrenin korunması çalışmalarında temel yasalar şöyle belirtilebilir. -Ulusal Parklar Kanunu -Kara Avcılığı Kanunu -Orman Kanunu -Su Ürünleri Kanunu -Çevre Kanunu -Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Karomu Fakat bu kanunlarda birbirinden farklı ve çelişkili kav ramlara yer verilmesi bu kesimdeki yetkilerin çeşitli örgütlere dağıtılması önemli uygulama ve organizasyon eksikliklerine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
-56- SUMMARY It is now recognized that outdoor recreation has a very positive effect on man's productivity and facing up the problems of modern society and achieve spiritual harmony thus the creation of more rural and forest recreation dreds which would contribute to the greather happiness of a large section of society becomes increa singly. necessary as the time goes on. National Parks is the on of the recreation areas which satis fies this longing Countries all over the world have set aside vast areas as naturel-historical-recreation areas apart as. Studies of National Park establisment began first time 1956 and up to day totalling 21 site has been set apart as National Parle. Number 2873 National Parks law entry into force in 1983 purpose to establish the principles governing the selection and desig nation of national parks, nature park, naturel monuments, and nature reserve dieds and protection development and management of such places - areas spoiling their chra-feristics.“National Park”is a natural area having, from scientific and aesthetic stendpoints, both natural and cultural values, of rare national and international standing, and natural, recre ational and touristic sites. Turkey's natural recources pretection law and environment pro tection basic, legislation as follows. -National Parks Law -Hunting Law -Forest Law -Water Resources Law -Envi r o nment Lav; -Culture and Natural Resources Protection Law. On the ether hand, different establishment goals, contrasting, definitions, and the distribution of the orgonizations in the existing legislation, create real disturbance in application and personel organization.