Fındık yağı kullanılarak enzimatik interesterifikasyon yöntemiyle kakao yağı ikamesi üretilmesi
Production of cocoa butter like fats by interesterification of hazelnut oil
  1. Tez No: 251743
  2. Yazar: NİMETİ FEYZA UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BERAAT ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kakao yagı, gıda endüstrisinde kullanılan pahalı ve önemli bir hammaddedir. Çikolata ve sekerleme endüstrisinde ürünlere, çok önemli fiziksel ve kimyasal özellikler katar. Kakao yagı oda sıcaklıgında kırılgandır ve vücut sıcaklıgında tamamen ve hızla erir, dik bir erime profiline sahiptir. Kakao yagıyla aynı fiziksel özelliklere sahip, dogal olarak olusan baska yag yoktur. Ancak saglanmasındaki belirsizlik, kalitedeki çesitlilik, diger yaglarla karsılastırıldıgında yüksek maliyet ve sıcak iklimlerde kullanımının uygun olmaması gibi pek çok etken, alternatiflerin aranmasına neden olmustur. Kakao yagı ikamesi üretimi amacıyla kullanılan baslıca yöntemler, fraksiyonel kristalizasyon ve interesterifikasyon tepkimeleridir. Lipazların kullanıldıgı enzimatik yöntemler, kimyasal interesterifikasyonla ilgili geleneksel yöntemlere göre önemli avantajlara sahiptir. Fındık, Türkiye'de çok yaygın olarak yetistirilen bir meyvedir ve Türkiye, fındık üretiminde dünya ülkeleri arasında ilk sırada yer alır. Bu çalısmada ülkemize özgü bir ürün olan fındık yagının, enzimatik interesterifikasyon yoluyla kakao yagı ikamesi üretiminde kullanılması amaçlanmıstır. Çalısmada, çesitli oranlarda fındık yagı, palm stearin ve stearik asit kullanılarak Rhizomucor miehei orijinli Lipozyme ® RM IM 1,3-spesifik lipazla kakao yagı ikamesi üretilmis ve elde edilen ürünler, triaçilgliserol bilesimi, erime özellikleri ve yag asidi bilesimi açısından degerlendirilmistir. Bu analizler sonucundaki veriler dikkate alınarak fındık yagı kullanılarak triaçilgliserol bilesimi ve erime özellikleri açısından kakao yagına benzeyen ürünler elde edilmistir. Bununla birlikte, daha etkili saflastırma yöntemlerinin gelistirilmesi için çalısmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Cocoa butter is an expensive and important raw material used in the food industry. It gives products very important physical and chemical properties in chocolate and confectionery industry. Cocoa butter is brittle at room temperature and is compeletely and fast melting at body tempereture, it has sharp melting profile. There is no other naturally occurring fat with the same physical properties as cocoa butter. But numerious factors like uncertainty in supply, variability in quality, high price when compared to other fats and unsuitableness for use in hot climates have driven the search alternatives. The main methods for cocoa butter-like fats production are fractionated cristallization and interesterification reactions. The enzymatic methods which are used lipases, have important advantages over the traditional methods of chemical interesterification. For this purpose the 1,3-specific lipase from Mucor miehei is used prevalently. Hazelnut is widely grown in Turkey and Turkey is the leading country in hazelnut production. In this study, the use of hazelnut oil which is a specific product to our country is aimed for production of cocoa butter-like fats by interesterification reactions. In the study, various proportions of hazelnut oil, palm stearin and stearic acid used for production of cocoa butter like fats by 1,3-specific lipase Lipozyme ® RM IM from Rhizomucor miehei and the synthesized product evaluated about triacylglycerol composition, melting properties and fatty acid composition. When considered data after these analysis, in terms of triacylglycerol composition and melting properties, cocoa butter like fats achieved by using hazelnut oil. However, it?s needed more effective purification methods.