Sol-jel yöntemiyle biyoaktif cam malzemelerin üretimi
Production of bioctive glass materials using sol-gel method
- Tez No: 251760
- Danışmanlar: PROF. DR. SADRİYE KÜÇÜKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, sol-jel yöntemi kullanılarak 5 farklı sistemdeki biyoaktif camların üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen biyoaktif cam numunelerin yüzey ve fiziksel özelliklerini incelemek için çeşitli karakterizasyon işlemleri uygulanmıştır. Ayrıca, üretilen biyoaktif cam numuneler, çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak üretilen yapay vücut sıvısı içerisinde farklı sürelerde bekletilmiş ve biyoaktivite karakterizasyonları yapılmıştır. Yapay vücut sıvısı içerisinde bekletilen numunelerin yüzey karakterizasyonları SEM (Taramalı elektron mikroskobu), XRD (X-ışınları difraksiyonu) ve FTIR (Fourier kızılötesi dönüşüm spektroskopisi) cihazları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, kalsiyum florür içeren sistemde camsı yapının oluşmadığı tespit edilmiştir. Magnezyum oksit içeren sistemdeki biyoaktif cam numunelerinde, diğer biyoaktif cam numunelerine kıyasla daha kısa sürede hidroksiapatit piklerinin oluşması, magnezyum oksit içeren biyoaktif camların daha yüksek biyoaktiviteye sahip olduğunu göstermektedir. Üretilen biyoaktif cam numunelerin sahip oldukları fiziksel ve biyoaktiflik özellikleri nedeniyle, diş hekimliğinde veya kemik tedavisinde dolgu maddesi olarak kullanılabilecek özelliğe sahip malzemeler oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the production of bioactive glasses using sol-gel method in 5 different systems were performed. A number of characterization operations were conducted to investigate the surface and physical properties of the produced bioactive glass samples. In addition produced bioactive glass samples were immersed in simulated body fluid prepared using different chemical components for various periods and their bioactivity characterizations were performed. The surface morphology of samples immersed in SBF was investigated by using SEM (Scanning Electron Microscopy), XRD (X-Ray Diffraction Spectroscopy) and FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy). X-Ray analysis showed that glass structure can not be obtained in the system containing calcium flouride. The rate of hydroxyapatite formation on bioactive glass containing magnesium oxide was faster than those of other bioactive glass samples. This result showed that bioactive glass containing magnesium oxide has better bioactivity than those of other samples. In overall, results indicated that produced bioactive glass samples can be used in dental applications and as filling material in bone healing, because of their physical and bioactivity properties.