Evaluation of masonry wall materials of Byzantine and Early Ottoman Periods in Istanbul
İstanbul'daki Bizans ve Erken Osmanlı Dönemi yığma yapı malzemelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 251776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA TANAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Mimari mirasın korunmasına yönelik çalışmalar hız kazandıkça, ve bu konudaki düşünme ve davranış stilleri geliştikçe, restorasyon çalışmalarında uygun malzemeler ile yardımcı olabilmek için, malzeme konusunda daha detaylı ve diğer sistem parametreleri ile (yapım teknikleri, v.b. ) ilişkili bakış açıları geliştirilmesi gerektiği görülmektedir.Çalışmanın ilk fazında öncelikle yığma yapım sistemleri olası kurgular üzerinden incelenmiştir. Bu çalışma, malzemenin farklı kullanım sebepleri ve alanları ile ilgili değişkenleri fark edebilmek ve sistemi bir bütün olarak algılayabilmek için yapılmıştır.İkinci faz ise malzemenin kullanım yerine göre beklenenleri sağlayıp sağlayamadığını anlamak için yapılması gereken deneylerin araştırılmasıdır. Bu çalışma malzeme incelenemesi ile elde edilen değerlerini doğru yorumlayabilmek için yapılmıştır.Üçüncü fazda ise İstanbul, tarihi yarımada ölçeğinde Bizans ve erken Osmanlı yapıları için daha önceki çalışmalardan elde edilen bilgiler derlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, sadece malzemeye yönelik bilgiler çalışılmamıştır. Aynı zamanda malzeme ve sistem arasındaki ilişkiyi kurabilmek için yığma yapım teknikleri ile ilgili bilgiler de derlenmiştir.Çalışmanın sonucunda, elde edilen bilgilerin tablolaştırılması ve görselleştirilmesi ile, Bizans ve erken Osmanlı dönemlerinde yığma yapım sistemleri ve malzemelerinin gelişiminin değerlendirilmesi mümkün olmuştur. Her iki kültürde, yığma yapım teknikleri ve kullanılan malzemeler arasında benzerlikler, farklılıklar ve etkileşimler bulunduğu görülmektedir. Oluşturulan tablolarla, hem sistem ve malzeme özellikleri arasında bağlantılar kurulmaya çalışılmış, hem de daha önceki malzeme çalışmalarından elde edilen malzemenin fiziksel, kimyasal ve mekanik özellikleri kıyaslanabilmiştir. Konudaki çalışmaların azlığı ve kısmen çeşitli dönemlerde yoğunlaşması sebebi ile sadece bellirli bir derinliğe kadar inceleme yapılabilmiştir, ancak ileride gerekli ve yeterli malzeme araştırmaları ile daha detaylı bir çalışma geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
As the studies about the conservation of architectural heritage increase, and the thought and attitude towards the subject improve, more detailed and more integrated perspectives must be developed to be able to succeed in the restoration works in the parts of building materials.In the first phase of the study, the masonry wall techniques of the possible construction styles are investigated. This study is done both to be able to perceive the system as a whole and to be aware of the different parameters as a result of where and why the material is used.The second phase is the research of the experiments done to the historical building materials to understand if the material succeeds in providing the requirements according to the place it is used. This is done to have right comments according to the certain values of the material investigations.In the third phase, the information of the previous studies, on the Byzantine and early Ottoman periods in Istanbul in historic peninsula, are tried to be gathered. In this documentation phase, not just only the data about material qualifications and quantifications are studied. Also the information about the masonry wall techniques are worked on, as to be able to link the relationship between the materials and the system.As the conclusion of the study, with the tables and visualisation of the information, it becomes possible to evaluate the masonry wall construction and masonry materials of Byzantine and early Ottoman periods. It is seen that there are differences, similarities and influences in both the cultures in the means of masonry wall construction and the materials used. By the tables, both the relationships between the system and the material are tried to be linked and with the information from the previous studies comparasions are able to be made between the physical, chemical and mechanical characteristics of the material. Due to the fact that the information about the periods are not sufficient enough and sometimes intensified on certain periods, it is only possible to investigate to a certain depth, but the subject may be further researched thoroughly with additional data of new material investigations.