Non Sibson yöntemi ile lokal koordinat dönüşümü
Local coordinate transformation system with Non Sibsonian
  1. Tez No: 251781
  2. Yazar: ELİF CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YANALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde harita üretimi ve kullanımında, koordinat ve konum bilgisinin doğru ve sağlam bir geometrik yapıda ve paylaşılabilir olması, kullanılan haritaların aynı koordinat sisteminde olmasını zorunlu kılmaktadır. Kullanılan haritaların ve altlıkların paylaşılabilir olması, kullanıcı için zaman ve maddi kazanç sağlamaktadır. Bu da farklı koordinat sistemlerinde üretilmiş olan ve zamanla deformasyona uğramış olan haritaların ve altlıkların, aynı koordinat sistemine dönüştürülüp mevcut deformasyonların en aza indirgenmesi ile mümkündür.Çalışmanın amacı doğrultusunda 1/1000 ölçeğinde hazırlanan pafta, abartılı olarak deforme edilmiştir. Oluşturulan pafta, 48 ana nokta ve 888 ara nokta olmak üzere toplam 936 noktadan oluşan düzenli grid ağıdır. Ana noktalar 100m aralıklarla, ara noktalar ise 20 m aralıklarla oluşturulmuştur. Oluşturulan deformasyon lokal bazda farklılıklar göstermektedir. Koordinat dönüşüm yöntemi olarak, Afin ve Helmert global koordinat dönüşümü ile Rubber-Sheeting ve Non-Sibson lokal koordinat dönüşüm yöntemleri seçilerek lokal bazdaki deformasyonlar üzerindeki etkileri incelenmiştir.Deformasyonlu pafta dört farklı dönüşüm yöntemi ile ayrı ayrı dönüştürülmüştür. Değerlendirme aşamasında lokal deformasyonlar üzerindeki sonuçları irdelemek için her bir dönüşüm yöntemi tüm pafta ve dört ana alt bölüm olmak üzere toplam 5 bölümde değerlendirilmiştir.Uygulanan dönüşüm yöntemlerinden elde edilen nokta konum doğrulukları ( ) tüm pafta ve alt bölümler için en iyi sonucu Non-Sibson yöntemi vermektedir. Tüm pafta için elde edilen sonuçlar karşılaştırıldığında 0,63 m ile Non-Sibson yöntemi en iyi sonucu vermektedir. Daha sonra bu sonucu 0,72 m ile Rubber-Sheeting, 0,99 m ile Afin ve 1,14 m ile Helmert dönüşüm yöntemi takip etmektedir. Elde edilen bu sonuçlara göre lokal bazda deformasyon içeren harita ve altlıklar lokal koordinat dönüşüm yöntemleri ile dönüştürülmelidir.
Özet (Çeviri)
At the present day, correct and strong geometric structure and being shared of coordinate and position in map production and use makes mandatory to use of maps on parallel coordinate system. Being shared of maps and supports give time and material gain to user. It is possible with conversion of the maps and support made in different coordinate system and exposure to deformation into parallel coordinate system and minimum deformation.Section of a large map scaled 1/1000 is exposure to deformation in the purposes of the study. A coordinated grid network is developed in scale of 1/1000, 48 main points, 888 intermediate points in total of 936 point for this study. Main points have a distance of 100m and intermediate points have a distance of 20m. This deformation shows differences in local base.For this reason, Afin and Helmert global coordinate transformation system and Rubber-Sheeting and Non-Sibson local coordinate transformation system is chosen as coordinate transformation system.To explicate to local deformations, all transformation systems are assessed on all scale and 4 main sub section. To examine the local coordinate deformations all map and 5 sub part of the map are evaluated individually.With the comparison of the point position accuracy ( ), Non-Sibson Transformation System gives the best result with 0,63m. Rubber-Sheeting System gives result of 0,72m, Afin System gives result of 0,99m, and Helmert System gives result of 1,14m. According to these results, maps and support have local base deformation should be converted with local coordinate transformation systems.