Kentsel bellek bağlamında sanayi mirasının değerlendirilmesi: İstanbul Haliç örneği
Evaluating the industrial heritage in the context of urban memory: Case study Istanbul Halic
  1. Tez No: 251789
  2. Yazar: SEDA ELHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OCAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Sanayileşme sürecinde kurulmuş ve sonrasında işlevini yitirmiş pek çok sanayi yapı ve alanı dönemin izleri olarak kentsel kimlikte ve bellekte yer etmiştir. Günümüzde, sahip oldukları değerleri kaybetme ve hızla köhneleşme riski altında olan bu sanayi mirası alanlarının kentsel bellekteki öneminin sürdürülmesi için korunarak yeniden işlevlendirilmesi gereklidir. Bu çerçevede, uygulanmış farklı dünya örnekleri incelenmiş ve yapılan çıkartımlar doğrultusunda kent için önemli bir sanayi gelişimine sahip olan İstanbul Haliç'teki sanayi mirası yapıları ve yeniden işlevlendirme sonrası durumları incelenmiştir. Yaşanmış bir dönemin izlerinin korunarak sürdürülmesi yaklaşımının benimsenmesi ile kent belleğinin kaybının önleneceği ve sanayi mirasının korunmasında etkili olunacağı üzerinden gerekli yaklaşımlar sunulmuş ve uygulanmış projelerden referansla Haliç sanayi mirasının bugünkü durumu ile ilgili değerlendirmeler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Many industrial plants that has been built in the industrialization period and afterwards has lost their functions, are rooted in the urban identity and memory as traces of a period. The sites and the buildings as places that are under the risk of losing their values and become dilapidated rapidly, should be re-functioned with preservaiton to sustain their importance in the urban memory. In this context, as an important industrial evolution for the city, İstanbul Haliç site was choosen as a case study and searched the industrial heritage buildings and their conditions today after the preservation and re-functioning. The loss of urban memory can be prevented by interiorizing the preserving and sustaining the traces of a period and some approaches were put forth about being effective for the preserving of the industrial heritage and the assessments for the conditions of the Haliç industrial heritage were put forth within the references from the examples.