How do objects communicate: Set design analysis of Stanley Kubrick's ?A clockwork orange?
Objelerin iletişim kurma yolları: Stanley Kubrick'in ?Otomatik portakal? filminin set tasarım analizi
  1. Tez No: 251822
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAN BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Sahne ve Görüntü Sanatları, Industrial and Industrial Engineering, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada sinemanın anlatımsal dili bir gözlem aracı olarak kullanılarak objelerin anlamsal nitelikleri analiz edilmiştir. Disiplinlerarası kurulan bu ilişkide hem tasarımın hem de sinemanın bir fikri veya bir kavramı görsel araçlar kullanarak iletme potansiyelinin vurgulanması amaçlanmıştır. Sinemanın metaforik görsel içeriği aynı zamanda sinemanın tasarımla olan ilişkisini de açığa çıkarmakta kullanılmıştır.Tezin ilk bölümünde çalışmanın amacı ve kapsamı açıklanmıştır. Bu bölümde tezin ilerleyişi ve kullanılacak metodlardan bahsedilmiş ve set tasarımının anlambilim açısından önemi anlatılmıştır. İkinci bölümde tasarımın anlambilimsel yaklaşımla incelenmesi ve set tasarımı ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalar sunularak tezde kullanılan bulgular açıklanmıştır. Bu bölümde ayrıca setlerin filme olan anlatımsal katkıları açısından çeşitleri de sıralanmıştır. Sinema ve tasarım arasındaki ilişki de set tasarımının diğer tasarım disiplinleri ile olan etkileşimini ayrıştırmak için incelenmiştir.Üçüncü bölümde tezde kullanılan metodlar açıklanmıştır. Analiz için seçilen filmin seçiminde yararlanılan kriterler bu bölümde verilmiştir.Dördüncü bölüm ?Otomotik Portakal? filminin içerik analizi ve göstergebilimsel analizini içerir. İlk olarak seçilen filmin özellikleri ve yönetmeninin kullandığı sinema dili incelenmiştir. Bu bölüm ayrıca anlatımsal ve görsel açıdan filmin genel incelenmesini de içermektedir. Filmin setleri sıralanıp gerekli setler seçildikten sonra seti oluşturan öğelerin göstergebilimsel analizi yapılmıştır. Bu bölümün sonunda ise ele alınan göstergeler ve taşıdığı anlamlar açıklanmıştır.Son bölümde ise sonuçlar tartışılmış ve set tasarımının kapsadığı obje ve ortamların taşıdığı anlamlar ve göstergeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study using the cinematic language as a means of observation semiotic attributions of objects will be analyzed. Metaphoric representation of cinematic narration will also reveal the relation between cinema and design.In the first chapter of the thesis the aim and the scope of the study are explained. The second chapter is an introduction to semiotic approach to design issues and set design. In this chapter sets are categorized in order to differentiate the related kinds of sets according to their level of involvement to film?s creative vision. The relation between cinema and design is also depicted to clarify the ongoing discussion about the interaction of set design with the concept of design in general.In the third chapter, method of the thesis is presented. In this chapter the process of film selection is also depicted in order to reveal the nature of the analysis and the criteria that are used in selecting the film for analysis.The fourth chapter focuses on the selected film and the cinematic language of the director. The film is also explored in narrative and visual terms while presenting the plot and the set usage. Subsequently the sets are fragmented and analyzed. At the end of each set analysis; set elements are enlisted in a table to construct a connotation scheme. Finally the signs and concepts that are covered are explored at the end of the chapter.In the final chapter the conclusions are discussed and the metaphors that are conveyed through set design based on content analysis and semiotic analysis are studied.