Surface impedance reconstruction
Yüzey empedansı belirlenmesi
  1. Tez No: 251838
  2. Yazar: GÜL SEDA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Homojen olmayan empedans yüzeylerine sahip cisimlere iliskin ters saçılmaproblemleri silindrik cisimler üzerinde incelenebilir. Ilk olarak, mükemmeliletken (PEC) yüzey üzerinde sonra da sabit empedans yüzeyi üzerindebulunan sekli hafifçe degisen iki boyutlu silindrik cisimlerin homojen olmayanyüzey empedanslarının belirlenmesi problemleri incelenmistir. Ters empedansprobleminin amacı ölçülen alan datasıyla cismin homojen olmayan yüzeyempedansının belirlenmesidir. Burada, saçılan alanı tek tabakalı potansiyel ilegöstererek yogunluk için birinci çesit kötü konumlanmıs bir integral denklemeulasılır ki, bu denklemin sayısal çözümü için tekil nokta ayrısması (TSVD,Truncated Singular Value Decomposition) regülarizasyonu gibi bir yöntemlestabilizasyon gerekir. Daha sonra, yüzey empedansının hesabında gereken alanve alanın cismin sınırı üzerindeki türevi sınır kosulları aracılıgıyla elde edilir.Son olarak, cismin üzerindeki empedans sınır kosulundan yüzey empedansı direkçözümle ya da en küçük kareler yöntemi ile bulunur. PEC cismin sekliyle, bununyüzey empedansı cinsinden esdegeri arasındaki baglantıyı göz önüne alarak,metodun sekil bulmada da kullanılabilecegi gösterilebilir. Numerik uygulamalarmetodun sınırlı ölçüm datasıyla bile cismin yüzey empedansının ve seklininbelirlenebilecegini gösterir. Bu, PEC düzlemin ölçülen data üzerinde ayna etkisiyaparak sonsuz uzayda cismin çevresinde ölçüm yapılan konfigürasyona karsıdüstügü gerçeginden dolayıdır. Bu yöntem daha sonra empedans yüzeyi üzerindebulunan cisimler için de genisletilmis ve sonuçlar yöntemin bu tip problemlerinçözümünde etkili oldugunu göstermistir.
Özet (Çeviri)
The Inverse Scattering problems related to objects having inhomogeneousimpedance boundaries are addressed by considering cylindrical bodies. Twomethods are presented: First, a method for the reconstruction of inhomogeneoussurface impedance of a two-dimensional (2D) cylindrical object of slightly varyingarbitrary shape located over a perfectly electric conducting (PEC) plane andsecond a method for the impedance determination of 2D cylindrical objectslocated over an impedance surface. The aim of the Inverse Impedance problemis to reconstruct the inhomogeneous surface impedance of the body from themeasured field data. Here, representing the scattered field as a single-layerpotential leads to an ill-posed integral equation of the first kind for the densitythat requires stabilization for its numerical solution, for example by TruncatedSingular Value Decomposition (TSVD) regularization. Then the field itself andits normal derivative on the boundary of the object, which are required for theevaluation of the surface impedance, are obtained by the use of jump relationsthrough the Nyström method. Consequently, from the boundary conditionfinally the surface impedance can be reconstructed either by direct evaluationor by a minimum norm solution in the least squares sense. By considering therelation between the shape of a PEC object and its equivalent one in termsof surface impedance, it is shown that the method can also be used in theshape reconstruction. The numerical implementation shows that the methodis capable of reconstructing the surface impedance as well as shape even withaspect limited data. This is due to the fact that the PEC plane has a mirroreffect on the measured data which corresponds to full view configuration as inthe case of objects located in an infinite medium. The reconstruction algorithm islater developed for objects located over a flat impedance surface. The numericalexamples show the method is satisfactory for such kind of problems.