Çelik çerçeve sistemlerin deprem performanslarının farklı yöntemlerle irdelenmesi
Examination of seismic performance of steel frames by various methods
- Tez No: 251844
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, her iki doğrultuda süneklik düzeyi normal olarak tasarlanmış bir çelik çerçeve sistemin sismik performansı çeşitli açılardan irdelenmiştir. Yapının 50 yılda aşılma olasılıkları %10 ve %2 olan iki ayrı deprem hareketi altındaki sismik performansı, FEMA-356' da verilen deplasman katsayıları yöntemi ve ATC-40' da verilen kapasite spektrum yöntemi kullanılarak lineer olmayan statik itme analizi yardımıyla belirlenmiştir. Ayrıca yapının tam moment aktaran kiriş kolon birleşimleri ve kolon mesnetlerinin kapasite ilkesine göre tasarlanması halinde yapının sismik performansının nasıl değiştiği incelenmiştir. Çalışma sonucunda yapının sismik performansının deprem yönetmeliğinin öngördüğünün çok üzerine çıktığı, deplasman katsayıları ve kapasite spektrum yöntemlerinde kullanılan ivme değerlerinin aynı olması durumunda yapının performanslarının bu iki yöntemde de çok yakın bulunduğu ve tam moment aktaran birleşimlerin kapasite ilkesine göre tasarlanması durumunun yapının performansına dikkate değer bir katkısı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the seismic performance of an ordinary steel moment frame structure in both directions under two different earthquake hazard level of 10% and 2% exceedence in 50 years respectively is determined by using FEMA-356 deflection coefficients method, ATC-40 capacity spectrum method and non-linear pushover analysis. A seperate study was also done to observe the change in the seismic performance of the structure when the fully restraint beam column connections and the column restraints are designed with capacity method. It is shown that the seismic performance of the structure exceeds the Turkish Earthquake Code estimation significantly. In case the accelaration values used in capacity spectrum and deflection coefficent methods are the same, the performance of the structure results approximately in the same range. Designing the moment connections with capacity method doesn?t have a considerable contribution to the performance of the structure.