Merkezi çaprazlı çelik çerçevelerde artımsal mod birleştirme yöntemi ile deprem performansının değerlendirilmesi
Earthquake performance assessment of concentrically braced steel frames using incremental response spectrum analysis procedure
  1. Tez No: 276063
  2. Yazar: ONUR AKOVALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN FAHJAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Merkezi çaprazlı çelik çerçeveler (MÇÇÇ) güçlü, sert ve sünektir bu nedenle sismik çerçeve sistemleri için idealdir. Merkezi çaprazlı çelik çerçevelerin sismik davranışı çaprazların performansıyla belirlenir. MÇÇÇ'de en iyi performansa ulaşmak için, çerçevedeki diğer elemanlardan önce çaprazların akması gerekir.Artımsal Mod Birleştirme Yöntemi, Türk Deprem Yönetmeliği (DBYBHY 2007)' de tanımlanan performans değerlendirme araçlarından biridir. Yöntemin ana hedefi, yüksek modların etkisini yakalamaktır. Bu nedenle, yöntem modal kapasite diyagramları adı verilen ve modal histerisis eğrileri'nin iskelet eğrileri olarak tanımlanan diyagramların yaklaşık olarak elde edilmesine dayanmaktadır. Mühendislik uygulamalarına cevap vermek amacı ile geliştirilen yöntemin pratik versiyonu çok modlu performans değerlendirmesini yönetmelik tanımlı standart tasarım spektrası vasıtasıyla yapabilmektedir.Bu çalışmanın hedefi, MÇÇÇ'lerin deprem performanslarını Türk deprem yönetmeliği (DBYBHY 2007)'de tanımlanan doğrusal olmayan yöntemlerle karşılaştırmaktır. Bu amaçla (DBYBHY 2007)' e uygun 3 ve 10 katlı iki farklı MÇÇÇ tasarlanmıştır.Sonuçlar göstermiştir ki artımsal mod birleştirme yöntemiyle yapılan analizler, MÇÇÇ'lerin doğrusal olmayan zaman geçmişi analizleri karşısındaki davranışını güzel bir biçimde yakalayabiliyor.
Özet (Çeviri)
Steel concentrically braced frames (CBFs) are strong, stiff and ductile, therefore they are ideal for seismic framing systems. The quality of the seismic response of CBFs is determined by the performance of the brace. In order to achieve the best performance from a CBF, the brace must fail before any other component.The Incremental Response Spectrum Analysis (IRSA) one of the performance assessments tool that is defined in the Turkish Earthquake Resistant Design Code (DBYBHY 2007). The main objective of IRSA is to capture the higher mode effects. It is based on approximate development of the so called modal capacity diagrams, which are defined as the backbone curves of the modal hysteris curves. A practical version of the procedure is also developed for engineering applications where multi-mode nonlinear performance evaluation is achieved through code-specified standart response spectrum.The goal of this work is to compare the seismic performance of (CBFs) using nonlinear analysis methods that are described in Turkish Earthquake Resistant Design Code (DBYBHY 2007). For this purpose, according to Turkish Earthquake Resistant Design Code (DBYBHY 2007), three and ten stories (CBFs) were designed.The results indicate that; Incremental Response Spectrum Analysis (IRSA) is adequate for estimating the seismic response of (CBFs) in comparison with nonlinear time history analyses.