Restoration project of Al-Ahmadiyya School in Aleppo
Halep Ahmediye Medresesi restorasyon projesi
- Tez No: 251849
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AHUNBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Al-Ahmadiyya Medresesi, 18. yüzyılın en önemli kurumlarından biridir. Gelir-giderlerinin iyi düzenlenmesi ve katı kuralları sayesinde, Halep'teki en üst düzeydeki dini medreselerden biri olmayı başarmıştır. Yapı, Halep'in Al-Jallum Al-Kubra mahallesinde yer almaktadır ve 18. yüzyılda etkili olan Ashraf grubunun başı olan Ahmed Efendi tarafından 1751'de kurulmuştur. Medresenin yapımı için, Ahmed Efendi, Halep ve başka kentlerden pek çok mülk bağışlamıştır.Külliyede medresenin yanı sıra, Ahmed Efendi'nin babasının türbesi, hazire ve sebil de bulunmaktadır. Medrese ise bir dershane, bir kitaplık ve öğrenciler için on oda ile servis mekânlarından meydana gelmektedir. Tüm mekânlar, ortasında şadırvanın yer aldığı bir avlunun etrafında düzenlenmiştir.Medrese 1945 yılına kadar eğitim amaçlı kullanılmıştır ve bu tarihte halen hizmette olan dokuz dini medreseden biridir. 1949 yılında eğitime son verilmiş ve yapı, diğer medreselerde eğitim gören öğrenciler için yatakhane olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1961'de, medrese ve bağlı vakıfları, Vakıflar Müdürlüğü'ne bağlanmış ve 1980'lerde de tamamen kapatılmıştır.İhmal ve bakımsızlıktan kaynaklanan hasarları bulunmasına rağmen, yapının özgün özelliklerini koruduğu gözlenmektedir. Halep'te, Osmanlı Dönemine ait müstakil medreselerin önemli bir örneği olan yapı, gelecek nesiller için korunmayı hak etmektedir.Çalışmanın ana hedefi, yapıya uyumlu bir işlev vererek korunmasını sağlamak üzere restorasyon projesini hazırlamaktır. Tarihi araştırma; mevcut duruma ilişkin ayrıntılı yazılı tanım ve rölöve; özgün duruma ilişkin restitüsyon denemesi; ve yeniden kullanım ve müdahaleleri içeren restorasyon projesi tezin ana başlıklarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Al-Ahmadiyya Madrasa is one of the notable foundations of the 18th century. Its good financing and strict regulations enabled it to be one of the first-ranking religious madrasas in Aleppo. It is located in Al-Jallum Al-Kubra quarter within the intramural city of Aleppo, Syria. The madrasa was founded by Ahmad efendi, head of the influential group of Ashraf, in 1751. In order to provide funds for his madrasa, Ahmad Efendi donated many properties in Aleppo and other cities.The complex of the madrasa consists of the madrasa, the mausoleum of Ahmad Efendi?s father, the graveyard and the sebil. The madrasa itself contains a classroom, a library and ten rooms for students with services. All the spaces of the madrasa are arranged around a courtyard of which in the center there is a picturesque shadirwan.The madrasa continued to serve as an educational institute until 1945 and it was one of 9 religious madrasas which were still active. In 1949, lessons were stopped and the madrasa served as a dormitory for students of other religious madrasas. In 1961, the madrasa and its endowments came under the supervision of the Directorate of Endowments and finally it was closed in the 1980?s.Despite the damages resulting from neglect and lack of maintenance, the building has preserved its authentic features. It represents a valuable example of free-standing Ottoman Madrasas in Aleppo and deserves to be protected for coming generations.With a main goal of elaborating a restoration plan which preserves the building and adapts it to a new compatible function, the study includes a historical research, a complete survey of recent condition with detailed drawings and written description, a hypothesis of original condition and proposals for re-use and interventions.