Şişen killer ve tünel tasarımına etkisi
Swellex clays and the effects on the tunnelling design
  1. Tez No: 251915
  2. Yazar: ÜLKÜ EBRU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAĞLAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışmasında, ulaşımın vazgeçilmez parçalarından olan tünel yapıları ve en kötü zemin cinsi olan şişen zeminlerde açılımı konu edilmiştir. Tünel tasarımı Plaxis (Sonlu Elemanlar Analiz Metodu) programı kullanılarak yapılmıştır. Türkiye'de metro inşaatlarında uygulanan tünel kesitleri ve kil zemin koşullarındaki davranışları çevresel koşullar dikkate alınarak hesaplanmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre farklı özellikteki killerde güvenli bir kazı için gerekli olabilecek önlemler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, tunnel structures that is one of the most important places in transportation planing and that?s desing on the expansive soils are subjected. The tunneling design is analysed using the Plaxis (Finite Element Method). The tunnelling sections were applied at the metro constructions in Turkey and their behaviours (deformations, displacements, etc..) were calculated with considering the environmental effects. According to analysis are figured out, clays having different characteristics, precautions which is wanted to safety of the excavation are putted in order.