Çimento bazlı harçlarda aderans dayanımı ve durabiliteye ortam koşullarının etkisi
The effects of environmental conditions on the adhesion and durability of cement based mortars
  1. Tez No: 251977
  2. Yazar: IŞIL SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERKAN KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada çimento bazlı harçların aderans dayanımı ve durabilitesine ortamkoşullarının etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, kendiliğinden yerleşen ve normal betonolmak üzere iki ayrı tür altlık üzerinde silindirik harç başlıklar uygulanmış ve 28 günsonunda çekip koparma (pull-off) metoduyla silindirik harç tabakalar beton yüzeydenayrılmıştır. Beton-harç çiftleri iki gruba bölünmüş; eş zamanlı olarak bir grup 25ıslanma-kuruma çevrimine, diğer grup 25 donma-çözülme çevrimine maruzbırakılmıştır. Aderans dayanımları ölçülen beton-harç çiftleri, yeni bir 25 çevrim içinyer değistirmiş böylece 50 çevrim sonunda tüm çiftler her iki koşula da maruz kalmıştır.50 çevrim sonrası son kez aderans dayanımı ölçümü yapılmıştır. Öte yandan fiziksel vemekanik özellikleri tayin etmek amacıyla aynı harçtan üretilen prizmatik numuneler deçevrimlere katılmış ve aderans deneyleriyle eş zamanlı ultrases hızı, eğilmede çekme vebasınç dayanımı tayini deneylerine tabi tutulmuştur. Çalışmada, aderans dayanımıdeğerlerinin karşılaştırılmasında bir diğer parametre de beton altlıklar için kullanılmışkalıp ayırıcı yağlar ve farklı kalıpları temsil eden kalıp iç yüzeyleridir. Çalışmasonucunda, aderans dayanımı değerleri ve ayrılma yüzeyinin özelliklerinin; kullanılankalıp iç yüzeyi ve kalıp ayırıcı yağa göre farklı sonuçlar verdiği görülmüştür. Tekrarlıortam koşullarının da toplam 50 çevrim için yıpratıcı etki göstermediği, aderansıdayanımını artırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of environmental conditions on the adhesion and durability ofcement based mortars were examined. Cylindirical mortar samples were applied ontonormal weight concrete and self compacting concrete planches. At the end of 28 days,mortar samples were seperated from the planches by pull-off test. These concretemortarcouples were divided into two groups; one group containing both selfcompacting and normal weight concrete planches were exposed to 25 heat-dry cycles asthe others were exposed to freze-raw cycles simultaneously. After the pull-off test wereperformed again, samples were replaced for another 25 cycles so all the samples wereexposed to both ageing conditions. At the end of 50 cycles, pull-off test were performedfor the last time. On the other hand, prismatical mortar samples produced to determinethe phsical and mechanical properties were also participated to the cycles and used forultrasound transmission velocity, tensile bending and compression tests. The otherparameters to compare adhesion were releasing agent applied onto concrete surface andthe interior surface materials of formwork presented different kinds of formworkmaterials. In conclusion, it was shown that adhesion and surface properties changedaccording to the releasing agent and interior surface material of formwork and it wasobserved that 50 heat-dry and freze raw cycles increased the adhesion between concreteand mortar.