Coğrafi bilgi sistemleri destekli taşınmaz değer haritalarının oluşturulması: İstanbul ili, Şişli ilçesi örneği
Generating maps of real property values by using geographical information systems: An example of Şişli, the county of the city Istanbul
- Tez No: 251984
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Taşınmazların değerlendirilmesi, gelişmekte olan ülkelerin yanı sıra gelişmiş ülkelerin de üzerinde sürekli çalışmakta oldukları bir alandır. Tarımsal kullanımdan (arazi), kentsel kullanıma (arsa) dönüşen taşınmaz malların, bu dönüşüm sürecinde değişen değerleri, yalnız taşınmaz sahiplerinin değil, kanun koyucuların da tespite çalıştığı bir bilinmezdir. Coğrafi bir varlık olan taşınmazların, konumlarının ve çevresel faktörlerinin taşınmazın değerine yapacakları, olumlu yada olumsuz etkileri, optimum bir şekilde Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile belirlenebilir. Ayrıca hızla gelişen uydu teknolojisi, veri toplama aşamasında, CBS çalışmalarına hız, zaman ve ekonomik katkı sağlayarak, taşınmaz değerlerine etki eden birçok faktörün görüntü üzerinden belirlenerek taşınmaz değer haritalarının oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.Yapılan bu çalışmada taşınmaz değerlemesi konusu incelenmiş ve çeşitli taşınmaz değerleme yöntemlerine değinilmiştir. Bu yöntemlerden biri olan Nominal Değerleme Yöntemi kullanılarak kentsel taşınmaz değer haritası üretiminde CBS yardımı ile gerçekleştirilen bu çalışmada örnek bölge olarak seçilen Şişli ilçesi özelinde taşınmaz vergilendirilmesinde altlık oluşturacak hızlı, güncel ve dinamik bir değer haritasının oluşturulması hedeflenmiştir. Bu amaçla Şişli ilçesine ait ihtiyaç duyulan tüm veriler ArcGIS yazılımına aktarılmıştır. Grafik verilere ilişkin topolojik ilişkiler kurularak grafik veriler sistemde sorgulamaya hazır hale getirilmiştir. Daha sonra Şişli ilçesine ait son dönem emlak vergi değerleri ve bu parsellerin rayiç bedelleri toplanmıştır, Şişli ilçesi için taşınmaz değerlemesinde kullanılmak üzere taşınmaz alırken fiyatı etkileyen faktörler belirlenmiştir, 60 kişiye anket yapılmıştır. Elde edilen konumsal veriler ArcGİS programında gerekli analizler yapılarak raster tabanlı değer haritası üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The evaluation of real properties is a field which is being worked on constantly by developing countries as well as by developed countries. The changing value of real properties in the transformation process in which the agricultural land turn into urban estates, is a big question mark, not only for the owners of the lands but also for the legislators who try to solve this problem. The positive or negative effects of environmental factors and locations on real properties which are geographical structures can be determined in a optimum way by using geographical information systems (GIS). Furthermore the rapid development of the sattelite tecnologies, will contribute in generating maps of real properties by enhancing the GIS performance in the data collecting stage with positive effects on time, speed and economy and by determining, many factors acting on real property values, visually as video images.In this study, the subject ? Evaluation of Real Properties? has been analyzed and various methods of real property evaluation has been mentioned. We aimed to generate a rapid, actual and dynamic value map which will be a basis for taxation of real properties, by using the nominal evaluation method. Şişli is chosen as the model district and an approach to generate a map of real properties which will be a basis for various applications like taxation, benefitting from urban services, planning of investments will be performed. Furthermore the employability of the GIS in generating urban real property maps will be considered by using nominal evaluation method.