Arsa nitelikli taşınmazların değerlemesinde konumsal istatistik araçlar kullanılarak CBS tabanlı kestirim modeli geliştirilmesi
Developing a GIS-based estimation model using spatial statistical tools for land property valuation
- Tez No: 865617
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE EBRU ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Taşınmaz değerleme kavramı bir gayrimenkulün objektif ve tarafsız olarak bedelinin en uygun şekilde belirlenmesi amacıyla ortaya çıkmıştır. Günümüzde teknolojik araçların gelişimi ve klasik değerleme yöntemlerinin ihtiyaçları cevaplamada yetersiz kalması toplu taşınmaz değerleme fikrini ortaya çıkarmıştır. Yapılan bu tez çalışması ile arsa nitelikli taşınmazların değerlemesinde konumsal istatistiksel araçlardan faydalanılarak Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) destekli, güvenilir ve doğru sonuçlar üreten bir toplu taşınmaz değerleme kestirim modeli geliştirmek amaçlanmıştır. Bu bağlamda, toplu taşınmaz değerleme yöntemi olarak regresyon analizi kullanılmıştır. Arsa nitelikli taşınmazların değerine etki eden kriterlerin neler olduğu ve bu kriterlerin değere hangi oranda etki ettiği gibi temel değerleme sorunları regresyon analizi ile ele alınmış, elde edilen istatistiksel sonuçlar irdelenmiştir. Analizler sonucunda değere etki eden kriterler indirgenerek ifade gücü en yüksek kestirim modeli belirlenmiştir. Coğrafi Ağırlıklı Regresyon (CAR) ile kestirim modeli iyileştirilerek %85,47 oranında model ifade gücüne ulaşılmıştır. Kestirim modeli, çalışma bölgesindeki tüm taşınmazlara uygulanmış ve değer haritaları üretilerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of real estate valuation emerged in order to determine the price of a real estate objectively and impartially in the most appropriate way. Today, the development of technological tools and the inadequacy of classical valuation methods to meet the needs have led to the idea of mass real estate valuation. With this thesis study, it is aimed to develop a mass real estate valuation estimation model that produces reliable and accurate results, supported by Geographic Information Systems (GIS), by using spatial statistical tools in the valuation of land properties. In this context, regression analysis was used as a mass real estate valuation method. Basic valuation problems, such as what are the criteria that affect the value of land-qualified real estate and to what extent these criteria affect the value, were discussed with regression analysis, and the statistical results were examined. As a result of the analyses, the criteria affecting the value were reduced and the predictive model with the highest expressiveness was determined. By improving the prediction model with Geographically Weighted Regression (GWR), a model expression power of 85.47% was achieved. The estimation model was applied to all real estate in the study area and value maps were produced and presented.