Polymerization of chalcone functional polymers by atom transfer radical polymerization
Kalgon fonksiyonalitesine sahip polimerlerin atom transfer radikal polimerizasyonu yöntemi ile polimerizasyonu
  1. Tez No: 252109
  2. Yazar: REMZİ GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. AYŞEN ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada uç grup olarak doymamış ? , ß karbonil grupları (kalgon grupları ) içeren polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu yapılmıştır.Bu amaca yönelik olarak ilk aşamada kalgon ve halojen gruplarını içeren fonksiyonel başlatıcı, N-[(3-benzofuran-2-yl)-3phenyl prop-2-en-1-one]2-bromo asetamid (CFI), 1-(3-amino-1-benzofuran-2-yl)-3-phenyl prop-2-en-1-one (APPO) ile bromoasetilbromür arasındaki amidleşme reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Bu başlatıcının yapısı FT-IR, 1H-NMR and UV spekroskopisi ile aydınlatılmıştır. Metilmetakrilat'ın (MMA) atom transfer radikal polimerizasyonu CFI nin bakır (I) bromür, PMDETA(ligant), anisol (solvent) ile birlikte reaksiyonu ile başlatılmış ve sentezlenen polimerler spekroskopik yöntemler ile karakterize edilmiştir. Polimerizasyon reaksiyonu gaz kromatografisi ile takip edilerek polimerizasyon kinetiği incelenmiştir.Sentezlenen polimerlerin ışık ile uyarılması ile zincir uzaması görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This work involves the synthesis and characterization of photoactive polymers containing ?, ß-unsaturated carbonyl groups namely chalcone groups at the chain ends.For this purpose, a functional initiator having chalcone groups and halide in the same structure, N-[(3-benzofuran-2-yl)-3phenyl prop-2-en-1-one]2-bromo asetamid (Chalcone functional initiator-CFI), was synthesized by the amidation reaction of 1-(3-amino-1-benzofuran-2-yl)-3-phenyl prop-2-en-1-one (APPO) with bromoacetylbromide. The structure of CFI was identified by FT-IR, 1H-NMR and UV spectroscopy and then Atom Transfer Radical Polymerization of methylmethacrylate (MMA) was performed by utilizing CFI in the presence of copper (I)bromide, PMDETA as a ligand and anisole as solvent, polymers were characterized by spectroscopic techniques. The polymerization reaction was followed by gas chromatography (GC) and polymerization kinetics were studied. Chain extension was seen upon irradiation of synthesized polymers.