Asfalt yol inşaatının tedarik zincirinin simülasyon tabanlı modellenmesi
Simulation-based modelling of asphalt road construction?s supply chain
  1. Tez No: 252125
  2. Yazar: YALÇIN BÜYÜKSARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL POLAT TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ülkemizde ve diğer bir çok ülkede yaygın olarak yol inşaatlarında kullanılan asfalt betonu, üretim ve uygulama süreçleri bakımından iyi bir planlamaya ve tedarik zincirine sahip olması gereken bir inşaat malzemesidir. Ayrıca asfalt betonu, üretildikten sonra uzun süreli bir şekilde depolanamadığı ve hemen serilip, sıkıştırılması gerektiği için, inşaat imalatları arasında tam zamanında üretime en iyi şekilde örnek olabilecek bir malzemedir. Bu nedenle asfalt betonunun üretim sürecinden, serilmesi ve sıkıştırılması sürecine kadar geçen her süreç dikkatlice incelenmeli, ihtiyaç duyulan imalat miktarlarına göre kaynak tedarikleri çok iyi bir şekilde organize edilmelidir.Bu çalışmanın amacı, asfalt betonu üretimi tedarik zincirinin kapsamını inceleyerek, farklı üretim ve uygulama planlarına ait simülasyon modellemelerin yapılması ve her üretim planı için modelleme sonuçlarının proje süresi, kullanım oranları ve maliyet açısından karşılaştırılmasıdır. Bu amaca yönelik olarak çalışmanın ilk bölümü olan giriş kısmında tezin amacına yer verilmiştir. İkinci bölümde asfalt malzemesinin tarihsel gelişimi ve genel bilgiler yer almıştır. Asfalt betonu üretildikten sonra depolanamadığı ve kısa sürede tüketilmesi gerektiği için üçüncü bölümde yalın üretim ve tam zamanında üretim hakkında bilgiler sunulmuş, inşaat üretimindeki yeni yaklaşımlar açıklanarak asfalt betonunun bu üretim felsefesine olan uygunluğu üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde asfalt üretim tesisleri, prosesleri ve asfalt betonunun uygulanması açıklanarak asfalt yol kaplamalarının tedarik zinciri incelenmiştir. Beşinci bölümde araştırma yöntemi anlatılarak, simülasyonu yapılan üç farklı üretim planının senaryoları açıklanmıştır. Altıncı bölümde örnek bir çevre yolu projesi modellenerek, Marmara Bölgesi'nde yol müteahhitliği yapan firmanın proje müdürü ile beraber çalışılmış ve gerçekçi saha verileri kullanılarak üç farklı üretim planı için vaka çalışması yapılmıştır. Yedinci ve son bölümde vaka çalışması kapsamında örnek seçilen çevre yolu projesi için yapılan üç farklı üretim planına ait simülasyon modellerinin bilgisayardan alınan raporları istatistiksel olarak değerlendirilerek, farklı üretim planlarına göre toplam proje süreleri, kaynak kullanım oranları ve maliyetler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Among the construction equipments, asphalt concrete is the best example for just-in-time production due to not to be stored for a long time after manufactured which is widely used in all around the world. Also asphalt concrete ,which is not possible to be stored and should be consumed in a short period of a time after be produced, is one of the best example material for Jus-in-Time production. Asphalt concrete should be examined very carefully in every single step from the production process to laid and compaction process, also source supplies should be organized very well according to production quantity that is needed.The purpose of this work is, to analyze the supply chain of asphalt concrete, doing simulation models and compare the results which belong to different production and application plans, utilization rates, project times and costs. Goal-oriented of the first section in this work to give place the purpose of this argument. On the second section, the asphalt?s historical development and general information are mentioned. On the third section lean production and just-in-time production information were given, clarified the new approaches in construction production and these production methods were correlated with suitability for asphalt concrete. On the fourth section, asphalt production facilities, processes, and asphalt concrete applications were analyzed. 3 different production plan scenarios which were made their analyzing process and simulation, were explained on the fifth section. On the sixth section, in order to sample of beltway Project, circumstances exercises were made for 3 different production plans by using realistic field data which is based on experience of the project manager of a highway construction company. On the seventh and last section, as part of circumstances exercise, simulation models which belong the 3 different production plans made for beltway project were statistically evaluated from the reports, taken from the computer, utilization rates, processes and total costs were researched.