İç duvar elemanı tasarım ve yapım süreci analizi - kompozit panel
An analysis of design and construction processes for interior wall systems - composite wall
- Tez No: 252127
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Verimli yapı sistemleri üretebilmek için tasarım ve yapım süreçlerinin iyi incelenmesi gerekir. Bu çalışmada, iç duvar elemanı, kompozit kesit olanakları tasarım ve yapım süreçleri bağlamında örneklenerek incelendi. Yerinde yapım ve hazır kompozit iç duvar uygulamaları incelenerek olumlu ve olumsuz yönleri ortaya konmuştur.Birinci bölümde, tezin amacı, önemi, yöntemi ve kapsamıyla ilgili bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde, iç duvar sistemleri statik, kesit, yapım ve malzeme çeşitlerine göre detaylı olarak sınıflandırılmıştır.Üçüncü bölümde, binayı oluşturan strüktürel, kabuk, servis ve iç öğeler alt sistemlerinin iç duvar sistemi ile ilişkisi ortaya konmuştur.Dördüncü bölümde, iç duvar sistemlerinin tasarım süreci, girdiler, süreç ve çıktı olarak ayrı ayrı ele alınmıştır. Tasarım sürecinin girdisi olan, kullanıcı gereksinmeleri, çevresel etmenler, teknolojik imkânlar, malzeme özellikleri, yasal sınırlamalar ve mimari anlayış verileri incelenmiştir. Bir sonraki adımda, tüm bu veriler ışığında altı ana performans gereksinmesi ortaya konmuştur. Bu performans gereksinmelerini karşılayacak iç duvar sistem bileşenleri, strüktürel bileşen, ısı yalıtım bileşeni, su ve nem yalıtım bileşeni, ses yalıtım bileşeni, yangın yalıtım bileşeni ve görsel bileşen olarak ayrı ayrı ele alınmıştır. Bu bileşenlerden tercih edilenler bir araya getirilerek iç duvar sistem detayı tasarlanmakta ve sonuç olarak ortaya proje çıkmaktadır.Beşinci bölümde, iç duvar sistemi yapım süreci incelenmiştir. Tasarım sürecinin çıktısı olan teknik proje, yapım sürecinin girdisini oluşturmaktadır. Proje doğrultusunda yapım süreci anlatılmış ve sonuç olarak ortaya duvar sisteminin kendisi çıkmıştır.Altıncı bölümde, iç duvar sistemlerinde kompozit uygulamalar, fabrika üretimli hazır kompozit panel ve yerinde yapım kompozit uygulamalar olarak iki farklı şekilde örneklenmiştir.Yedinci bölümde, incelenen örnekler sonucunda görülen olumlu olumsuz durumlar ortaya konmuş ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to construct productive building systems, it is critical to examine its design and construction processes. In this study, composite section possibilities for interior wall systems are analyzed through design and construction processes. The positive and negative aspects of these possibilities are presented as a result of the analysis of locally constructed and manufactured composite interior wall applications.In the first section, the goals, the importance, the methods, and the scope of the study are discussed.In the second section, interior wall systems are categorized according to the types of static, section, construction and materials that are utilized.In the third section, the relationship between the structural, shell, service, and interior elements and the interior wall system is discussed.In the fourth section, the design process of interior wall systems, the input, the procedure, and the output are discussed one by one. The information on user needs, environmental factors, technological opportunities, characteristics of materials, legal regulations, and architectural perspectives are analyzed as the input for the design process. Six main performance requirements are listed in the light of this analysis. Next, the interior wall system components that meet the performance requirements are discussed. These components include the structural components, heat insulation components, water and humidity insulation components, sound insulation components, fire insulation components, and visual components. An interior wall system is designed by utilizing preferred components and the project is generated as a result of this process.In the fifth section, the process of the interior wall system construction is discussed. The technical project that is the output of the design process becomes the input of the construction process. In this section, the construction process is described and the wall system is resulted from this process.In the sixth section, the interior wall system composite applications are presented under two categories: manufactured composite panel and locally constructed composites.In the seventh section, positive and negative aspects of the interior wall system composite applications are summarized and recommendations are provided.