LP sargılı beton için önerilmiş olan dayanım ve şekildeğiştirme modellerinin karşılaştırılması
Comparison of proposed models of stength and strain for FRP wrapped concrete
  1. Tez No: 252133
  2. Yazar: ONUR GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER İLKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Lifli Polimer malzemeler mevcut yapıların güçlendirilmesinde, geleneksel yöntemlere alternatif olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, farklı araştırmacıların Lifli Polimer ile sargılanarak güçlendirilmiş beton kolonlar için önerdiği dört ayrı matematik model analiz edilmiştir. Sözü geçen modeller numunelerin güçlendirme sonrası dayanımlarını ve şekildeğiştirmelerini öngörmek üzere tasarlanmıştır. Öncelikle çok sayıdaki çalışmadan büyük bir veri tabanı oluşturulmuştur. Oluşturulan veri tabanını modellere göre işlemek ve çeşitli kıstaslar altında incelemek üzere bir yazılım geliştirilmiştir. Yazılım aracılığıyla veri tabanı incelenmiş ve modellerin çeşitli numune özellikleri karşısında ki etkinlikleri ortaya konmuştur. Sonuç olarak incelenmiş olan mevcut modellerin belirli kıstaslar altında güçlü ve zayıf yönleri ortaya çıkarılarak daha iyi sonuçlar verebilecek modellerin hazırlanması için bilgi toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fiber Reinforced Polymer materials are developed as an alternative to the traditional retrofitting techniques in retrofitting of existing buildings. In this study, four different mathematical model, which proposed for confined concrete by Fiber Reinforced Polymer wrapping, proposed by different researchers are analized. The models are designed to predict the compressive strength and strain after confinement. Firstly a great database is prepared from various papers. A program, which will process the database according to the models and analize under some criteria, is developed. The database is analized by the program and the efficiency of the models against various specimen properties is pointed. As a result information is collected, which will show the deficiencies and reliable sides of the models in some criteria, to create more reliable models. element formulation also variable bending rigity is considered. The comparison of the results with the exampes given in the literature was in a good agreement.