Hipertansiyonlu olan ve olmayan bireylerin beslenme alışkanlıkları ve serum, magnezyum, bakır, çinko düzeyleri
Food consumption and serum, magnesium, zinc and copper levels of men with normal and high blood pressure
- Tez No: 25217
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTEN EGEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
67 ÖZET Bu çalışma, kan basıncı normal ve kan basıncı yüksek olan 45 yaş üzeri erkeklerde beslenme alışkanlıklarının, günlük besin tüketimlerinin ve serum magnezyum (Mg), çinko (Zn), bakır (Cu) düzeylerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Ankara Devlet Demiryolları Hastanesi polik liniğine başvuran kan basıncı yüksek, başka bir sağlık sorunu olmayan ve araştırmayı kabul eden 25 erkek hasta ile benzer sosyo demografik özellikleri gösteren sağlam 25 birey alınmıştır. Bireylere tanıtıcı bilgileri, günlük besin tüketimleri ve beslenme alış kanlıklarına ilişkin bilgileri saptamayı amaçlayan anket formu karşılıklı görüşme tekniğine göre uygulanmıştır. Arka arkaya üç günlük besin tüketimlerinin saptanması sonucunda aç karnına uygun tüplere serum Mg,Zn,Cu miktarlarının saptanması için kan alınmıştır. Her iki grubun Mg,Zn,Cu düzeyleri Hacettepe Cerrahi Araştırma Bölümü'nde atomik absorbsiyon yöntemiyle ölçülmüştür. Laboratuvara kanların hangi gruba ait olduğuna ilişkin bilgi verilmemiştir. Kan basıncı normal bireylerin günlük ortalama 2205 kalori, 83.6 gr total protein, 44.1 gr hayvansal protein, 39.4 bitkisel protein, 72.9 gr total yağM 38.1 gr hayvansal yağ, 34.7 gr bitkisel yağ, 5887 I.UAvit., 724.6 mg Ca, 14.3 mg Fe, 1.71 mg tiamin, 1.85 mg riboflavin, 15.6 mg niasin, 157.9 mg Vit C tükettikleri saptanmıştır. Kan basıncı yüksek bireylerin günlük ortalama 2589 kalori, 94.5 gr total protein, 43.2 gr hayvansal protein, 51.3 gr bitkisel protein, 87.6 gr total yağ, 41.5 gr hayvansal yağ, 45.3 gr bitkisel yağ, 8062 I.U, A.vitv 812.2 mg Ca, 16.5 mg Fe, 1.88 mg tiamin, 1.79 mg riboflavin, 16.09 mg niasin, 133.3 mg Vit.C tükettikleri bulunmuştur.68 Kan basıncı normal bireylerin günlük ortalama Mg tüketimleri 280.9 mg, kan basıncı yüksek olan grubun 307.9 mg'dır. Her iki grubun Mg tüketimleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ortalama serum Mg düzeyi ise kan basıncı normal olanlarda 2.1 mg/dl, kan basıncı yüksek olanlarda 2.2. mg/dl bulunmuş olup, aralarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kan basıncı normal bireylerin günlük ortalama Zn tüketimi 9.79 mg, kan basıncı yüksek olan grubun 10.57 mg'dır. Her iki grubun Zn tüketimleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ortalama serum Zn düzeyi ise kan basıncı normal olanlarda 83.9 ugr/dl, kan basıncı yüksek olanlarda 81.3 ugr/dl bulunmuş olup, aralarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Her iki grubun %50.0 sinde serum Zn düzeyi düşük bulunmuştur. Kan basıncı normal bireylerin günlük ortalama Cu tüketimi 1.89 mg, kan basıncı yüksek olan grubun 1.86 mg'dır. Her iki grubun Cu tüketimleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ortalama serum Cu düzeyi ise kan basıncı normal olanlarda 85.7 ugr/dl, kan basıncı yüksek olanlarda 91.6 ugr/dl bulunmuş olup, aralarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kan basıncı normal bireylerin %60.0'ında, kan basıncı yüksek bireylerin %40.0'ında serum Cu'ı düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY Food consumption and serum magnesium, zinc and copper levels of men with normal and high blood pressure This study was carried out to find the nutritional status, food consumption and serum magnesium, zinc and copper levels of men with normal and high blood pressure. Two groups of 25 male patients attending the Outpatients' Depart ment of Ankara DDY hospital who were similar in socıo-demographıc characteristics and age were studied. Quesionnaires were completed by personal interviews and food con sumption on three consecutive days was recorded. Blood samples for serum magnesium, zinc and copper levels were examined in the labora tory of Hacettepe Surgical Research Department by the atomic absorp tion method. No information was supplied to the laboratory about the origin of the blood samples. It was found that individuals with normal blood pressure consumed a daily average of 2205 kcal energy, 83-.6gm. total protein, 44.1 gm. animal protein, 39.4 gm vegetable protein, 72.9 gm. total fat, 38.1 gm. vegetable oil, 5887 I.U. A vitamin, 724.6 mg Ca, 14.3 mg Fe, 1.71 mg tiamm, 1.85 mg riboflavin, 15.6 mg nacm, 157.9 mg Vit.C. Those with high blood pressure were found to be consuming a daily average of 2589 kcal. energy, 94.5 gm. total protein, 51.3 gm. vegetable protein, 43.2 gm. animal protein, 87.6 gm. total fat, 41.5 gm. animal fat, 45.3 gm. vegetable oil, 8062 IU A vitamin, 812.2 mg. Ca., 16.5 mg, Fe., 1.88 mg. thiamin, 1.79 mg. riboflavin, 16.09 mg. Niacin, 133.3 mg. Vit.C. The daily average magnesium consumption of the normal blood pressure group was 280.9 mg. whereas that of the high blood pressure70 group was 307.9 mg. No significant differences were found between the two groups. The average serum magnesium levels were 2.1 and 2.2 mg/dl for the normal and high blood pressure groups respectively. These levels are normal and there was no significant difference between the groups. Likewise, there was no significant difference between the serum zinc levels of the two groups; the average of the normal blood pressure group was 83.9 ugm/dl and that of the high blood pressure group 81.3 jigr/dl, but 50% in each group had low serum values. The average daily copper consumption of individuals with normal blood pressure was 1.89 mg. and that of those with high blood pressure was 1.86 mg., showing no significant difference between groups. In the same manner, no significant difference was found between the serum copper levels of the two groups. They were 85.7 ugm/dl for the normal and 91.6 ugr/dl for the high blood pressure groups respectively but the serum copper levels were low in 60% of the normal blood pres sure group and 40% of the high blood pressure group.