Koroner yoğun bakım ünitesinde yatan ve uzun süreli kardiyak ilaç kullanımı olan hastalarda eser element eksikliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of trace element deficiency in coronary intensive care patients with long time cardiac medication
  1. Tez No: 203533
  2. Yazar: DİLEK DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ UĞUR EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Beslenme; toplum sağlığının korunması, geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi için temel gereksinimlerden biridir. Bireylerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi, doğru beslenme alışkanlıkları kazanması; toplumda beslenme bozuklukları, hipertansiyon ve kalp-damar hastalıklarının görülme riskinin azalması, protein- enerji malnütrisyonu, vitamin-mineral yetersizliklerinin önlenmesi, beslenme ile ilgili sağlık sorunlarının en aza indirilmesinde koruyucu etmenler arasında yer almaktadır. Besin maddelerinin yetersiz veya fazla alınması durumunda ortaya çıkan tablo malnütrisyon olarak tanımlanır. Özellikle yoğun bakım hastaları malnütrisyona girmeye oldukça yatkın hasta grubudur ve bu durum yoğun bakım hastalarında; nozokominal enfeksiyonlara yatkınlığı, morbidite ve mortaliteyi artırırken yara iyileşmesinde gecikmeye yol açmakta, yoğun bakımda kalış süresini de uzatmaktadır.Malnütrisyon oluşumunda eser elementlerin rolü gün geçtikçe önem kazanmakta yapılan çalışmalarla eser elementlerin esansiyellikleri, hastalıklarla ilişkileri ve ilaç etkileşimleri ortaya konulmaktadır. Eser element eksiklikleri ile hipertansiyon ve koroner arter hastalıkları arasında ilişki olduğunu ileri süren çalışmalar mevcuttur.Bu çalışmada Zonguldak ili ve çevresindeki koroner yoğun bakım gerektiren hastalardaki eser element durumunu ve ilaç kullanımı ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla serum demir, bakır, çinko, vanadyum ve kobalt düzeyleri bakılmış ve uzun süreli ilaç kullanımı olan ve olmayan hastalar malnutrisyon durumuna göre karşılaştırılmıştır.Sonuçların değerlendirilmesinde uzun süreli ilaç kullanımının malnutrisyon varlığı ile ilişkili olmadığı görülmüştür. Uzun süreli ilaç kullanımı olan hastalarda malnutrisyon durumundan bağımsız olarak serum demir düzeyleri sınırda düşük, serum bakır düzeyleri anlamlı olarak yüksektir. Serum çinko düzeyleri yaş arttıkça azalmakta, kobalt düzeyleri ise malnütrisyonlu hastalarda anlamlı şekilde az bulunmaktadır. Serum vanadyum düzeylerinde ise fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Nutrition is one of the basic requirements to protect and improve the quality of life of the population. Adequate, balanced, healthy nutrition and appropriate nutritional habits of the individuals ensure the decrease in nutritional deficiencies, hypertension, coronary arterial diseases, protein-energy malnutrition and vitamin-mineral deficiencies. Inadequate and over in take of nutrients is defined as malnutrition. Intensive care patients are especially inclined to have malnutrition that make them susceptible to nosocomial infections, increased morbidities and mortality, delayed wound healing and lenghtening of intensive care hospitalization.Trace elements are becoming a more important factor for malnutrition. Literature report the essential properties of trace elements and relation with diseases and medications. There are many studies concerning the relation of trace lement deficiencies with hypertension and coronary heart diseases.This thesis is planned to check the levels of trace elements iron, copper, zinc, cobalt and vanadium in coronary intensive care patients with and without malnutrition and interraction with long time antihypertensive medication.Patients receiving antihypertensives for more than 6 months are found to have a decreased serum iron concentration and significantly high serum copper levels regardless of nutritional condition. Serum zinc levels are decreasing with increasing age and cobalt levels are low in patients with body mass index less than 20. No significant difference is observed for vanadium.